Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce 2010/2011
2011-11-12 00:15
Przeczytaj także: (Nie)bezpieczna sieć Wi-Fi
fot. mat. prasowe
Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania - wykres
Wykres przedstawia porównanie wyników poprzedniej serii badań z obecną. Prawie wszystkie parametry uległy poprawie. Kosztem routerów korzystających z WEP zwiększyła się liczba sieci zabezpieczonych prawidłowo.
fot. mat. prasowe
Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania - tabela
Niestety w stosunku do poprzedniego podsumowania wzrosła też liczba sieci otwartych. Co prawda różnica nie jest duża i wynosi około 2,5%, jednak jest to kolejny dowód na konieczność nieustannego informowania użytkowników o zagrożeniach płynących z korzystania z niezabezpieczonych sieci bezprzewodowych.
fot. mat. prasowe
Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania - porównanie z poprzednią serią badań
Podsumowanie
Ze wszystkich przebadanych miast, najlepiej zabezpieczone sieci WiFi funkcjonowały we Wrocławiu. Wykryto tam nie tylko najwięcej sieci chronionych przy pomocy najlepszych obecnie algorytmów WPA i WPA2, a jednocześnie najmniej sieci otwartych, niezabezpieczonych w żaden sposób. Niestety "pracy domowej" zdecydowanie nie odrobiła Częstochowa, w której jedynie nieco ponad jedna trzecia z przebadanych urządzeń posiadała odpowiednie zabezpieczenia. Kolejna seria badań rozpocznie się w 2012 r.
1 2
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl