Sektor MSP docenia leasing
2011-11-15 00:10
Wiedza MŚP o zewnętrznych źródłach finansowania © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Sektor MSP odczuje podwyższenie składki rentowej
fot. mat. prasowe
Finansowanie MŚP poprzez leasing
– Badania TNS Pentor wskazały na ciekawy fakt: mimo tego, że leasing jest instrumentem najbardziej przyjaznym przedsiębiorczości, to nadal jest on wybierany rzadziej od kredytu. Pokazuje to, że branża leasingowa ma jeszcze dużą przestrzeń rozwoju i przyjęte przez EP MPF cele edukacyjno-informacyjne są jak najbardziej aktualne. Badanie wykazało, że przedsiębiorcy ufają instytucjom finansowym, takim jak EFL i oczekują od nich informacji i edukacji. Jest to bardzo optymistyczna dla branży wiadomość, gdyż wartość
oddawanych w leasing ruchomości i nieruchomości stale rośnie. Dzięki raportowi „MŚP pod lupą” mamy pełną świadomość tego, że leasing w Polsce ma jeszcze duży potencjał rozwoju – komentuje Andrzej Krzemiński, Prezes Zarządu EFL.
Miejsce Polski w pierwszej dziesiątce największych europejskich rynków świadczy o mocnej pozycji polskiego leasingu w Europie. Pierwsza dziesiątka krajów obejmuje 86% całego rynku europejskiego leasingu. Dynamiczny wzrost w ubiegłym roku nastąpił tuż po kryzysie w 2009 roku, gdy firmy
leasingowe w całej Europie odnotowały drastyczny spadek.
fot. mat. prasowe
Wartość i zmiana wartości leasingu w krajach europejskich
Raport wskazuje również, że firmy z sektora MŚP mają dużą wiedzę na temat finansowania kredytem i leasingiem. Dla małych i średnich przedsiębiorstw informacje na temat warunków i procedur są najważniejsze do podjęcia decyzji o finansowaniu. Jednak aż 35% ankietowanych odpowiedziała, że nie czuje żadnych potrzeb w zakresie pozyskiwania informacji na temat zewnętrznych form finansowania.
fot. mat. prasowe
Wiedza MŚP o zewnętrznych źródłach finansowania
Autorzy „MŚP pod lupą” definiują także główne bariery w rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. Respondenci wskazywali przede wszystkim na skomplikowane procedury (35%), niejasne prawo (33%) i zły system podatkowy (29%). Raport wskazuje również, że polscy przedsiębiorcy z sektora MSP mimo wspomnianych barier sprawnie rozwijają swój biznes – tylko 18% z nich oceniło swoją kondycję jako złą, a aż 42% jako dobrą lub bardzo dobrą. Jest to związane z faktem, że dla zdecydowanej większości przebadanych osób dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji nie sprawia kłopotów. Większość (71%) respondentów podkreślała także, że informacje uzyskiwane za pośrednictwem instytucji finansowych są dla nich cenne przy planowaniu i realizacji firmowych inwestycji.
fot. mat. prasowe
Bariery prowadzenia działalności gospodarczej
Informacje o badaniu
Badanie „MŚP pod lupą” zostało przeprowadzone na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego przez firmę badawczą TNS Pentor na próbie 600 przedsiębiorców prowadzących małe i średnie firmy. Dobór próby był losowo-kwotowy(uwzględniając wielkość zatrudnienia), a jej rozkład geograficzny był zgodny ze strukturą populacji. Połowę badanych firm stanowiły przedsiębiorstwa mikro, co trzecie klasyfikowanejest jako małe, a 17% podmiotów to firmy średnie. Informacje zostały zebrane metodą CATI, czyli poprzez wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny, w dniach 9-23 sierpnia 2011 roku.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl