eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłEnergia wiatrowa w Polsce

Energia wiatrowa w Polsce

2011-11-15 09:08

Energia wiatrowa w Polsce

Światowe możliwości produkcyjne elektrowni wiatrowych © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

Polska energetyka, wciąż oparta na węglu przekształci się wkrótce z jednego z najtańszych producentów energii w jednego z najmniej efektywnych. Stanie się tak na skutek wejścia w życie najpierw częściowo (2013), a następnie w pełni odpłatnych uprawnień do emisji CO2 (2020), a także dzięki stopniowemu wzrostowi cen paliw kopalnych (wkrótce czeka nas akcyza na węgiel). Biorąc pod uwagę unijne regulacje zobowiązujące Polskę do 15% udziału energii wytworzonej w źródłach odnawialnych w sprzedaży energii ogółem do roku 2020 oraz fakt, że w naszych warunkach geograficznych żadne źródło odnawialne nie oferuje takich możliwości rozwojowych jak wiatr, energetyka wiatrowa ma szansę stać się jednym z najdynamiczniejszych sektorów gospodarki - podaje raport opracowany przez firmę doradczą TPA Horwath, Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych i kancelarię Domański Zakrzewski Palinka.

Przeczytaj także: Elektrownie wiatrowe tańsze niż atom?

Co więcej, znaczna odporność na cykl koniunkturalny sprawia, że inwestycjami w polską energetykę wiatrową interesują się już nie tylko krajowe i zagraniczne firmy branżowe, ale także instytucje finansowe.

Świat

Sektor energetyki wiatrowej odnotowuje dynamiczny rozwój na świecie. W ciągu kilkunastu lat energetyka wiatrowa stała się znaczącym źródłem energii elek­trycznej w wielu krajach, zwiększając ich niezależność energetyczną i ograniczając emisję zanieczyszczeń.

Łączne światowe moce elektrowni wiatrowych wyniosły 196 630 megawaty na koniec 2010 r. (MW). Pomimo kryzysu, w tym roku przybyło 23,7% mocy – powstały nowe farmy o mocy 37 642 megawatów.

Wszystkie elektrownie zbudowane do końca 2010 roku są w stanie wytworzyć 430 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie. Światowe obroty w sektorze w 2010 roku wyniosły 40 mld euro, a zatrudnienie w tej branży wyniosło 670 000 osób.

Energetyka wiatrowa, jako jedno z alternatywnych źródeł energii, stanowi ekologiczną alternatywę dla paliw kopalnych i umożliwia zwiększenie niezależ­ności energetycznej państw, ograniczając import paliw kopalnych. Katastrofa nuklearna w Japonii oraz wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej zwróciły uwagę na bezpieczeństwo związane z wykorzystaniem alter­natywnych źródeł energii.

Największym na świecie producentem energii z wiatru stały się Chiny, które tym samym potwierdzają swoje zaangażowanie w wykorzystanie ekologicznych źródeł energii. Chiny zajęły pierwsze miejsce ze względu na łączną moc elektrowni wiatrowych, wynosi ona 44,7 gigawaty (GW). W kraju tym dodano farmy o mocy 18 928 MW co stanowi ponad 50% nowych instalacji.

Pod względem mocy możliwej do wytworzenia przez elektrownie wiatrowe w Europie, Niemcy zajmują pierwszą pozycję (27 215 MW), wyprzedzając Hiszpanię (20 676 MW). Największym europejskim rynkiem nowych projektów w 2010 r. była Hiszpania (1516 MW), wyprzedzając Niemcy (1493 MW) i Francję (1086 MW).

Polska

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, w Polsce jest 488 instalacji elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 1480 MW (dane na dzień 23 wrze­śnia 2011 roku). Energetyka wiatrowa już w 2009 roku wysunęła się na czołowe miejsce w Polsce ze względu na zdolności wytwórcze. Przyrost mocy elektrowni wiatrowych na 2010 rok wyniósł w Polsce 382 MW (7 miejsce w Europie), wzrost o 52,3%.

W Polsce, w farmy wiatrowe zainwestowały już duże koncerny międzynarodowe, pojawiają się także firmy produkcyjne. Bardzo duża atrakcyjność sektora produkcyjnego ze względu na jakość, jak i relatywnie niskie koszty pracy sprzyja otwieraniu nowych inwestycji. Potencjał Polski został doceniony m.in. w raporcie Ernst & Young „Renewable energy country attracti­veness indices” (sierpień 2011). Polska uplasowała się w nim na 10 miejscu na świecie w rankingu dotyczącym potencjału energetyki wiatrowej.

Polska posiada stabilną gospodarkę o rosnącej atrakcyjności inwestycyjnej i poprawiającej się konkurencyjności międzynarodowej. Wiąże się z tym konieczność jej modernizacji, w tym sektora energetycznego, co stanowi źródło nowych możli­wości inwestycyjnych dla energetyki wiatrowej.

Łączna moc farm wiatrowych oddanych w Polsce do użytku do końca września 2011 r. przekroczyła 1,4 GW, z czego ponad 80% powstało przez ostatnie 4 lata, a moc instalowanych urządzeń niemal podwaja się z roku na rok. Do roku 2020 przyrost elektrowni wiatrowych powinien utrzymywać się na poziomie nie niższym niż 600 MW rocznie. Inwestycje wiatrowe mogą być i bywają bardzo rentowne, jako że obecnie za każdą megawatogodzinę sprzedanej energii wraz z tzw. zielonym certyfikatem producent otrzymuje ok. 110 EUR, czyli o niemal 20 EUR więcej niż np. producent niemiecki.

 

1 2 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: