Energia wiatrowa w Polsce
2011-11-15 09:08
Przeczytaj także: Elektrownie wiatrowe tańsze niż atom?
Inwestowanie w energetykę wiatrową ma jednak nie tylko zalety. Jest to w dalszym ciągu sektor wysokiego ryzyka, choćby z tego powodu, że – w odróżnieniu od producentów niemieckich, którzy swój poziom przychodów mają zagwarantowany na 20 lat, nasi wytwórcy nie znają nawet cen przyszłorocznych, podczas gdy możliwości ich prognozowania są ograniczone. Decyzje inwestycyjne powinny być poprzedzone dokładnym rozpoznaniem rynku, warunków wietrznych i geotechnicznych wybranej lokalizacji, miejscowych i środowiskowych ograniczeń inwestycyjnych, zdolności przyłączeniowej do lokalnej sieci itd. Warto też zapoznać się z doświadczeniami innych deweloperów i inwestorów oraz ze specyficznymi oczekiwaniami ubezpieczycieli i banków.
fot. mat. prasowe
Światowe możliwości produkcyjne elektrowni wiatrowych
Światowe możliwości produkcyjne elektrowni wiatrowych
Energetyka wiatrowa, a kryzys gospodarczy
Panujący na świecie kryzys finansowy przyczynił się do spadku potencjału gospodarczego, a inwestycje przedsiębiorstw międzynarodowych zostały znacznie ograniczone i przesunięte w czasie.
Inwestycje w sektor energii odnawialnej, pomimo spadku produktu krajowego brutto większości państw, nie odnotowały w 2009 roku spadku, lecz pozostały na tym samym poziomie co w roku poprzednim. Z kolei w 2010 roku zauważalny był ich istotny wzrost. Według raportu United Nations Environment Program (UNEP) i Bloomberg New Energy Finance, światowe inwestycje w energetykę odnawialną odnotowały wzrost o 32% w 2010 roku, osiągając wartość rekordowych 211 miliardów USD (ze 160 mld USD w 2009 r.) – prawie pięć razy tyle, co w 2004 roku. Odpowiedzialne za ten przyrost inwestycji były główne farmy wiatrowe w Chinach i domowe panele słoneczne instalowane w Europie.
fot. mat. prasowe
Nowe inwestycje światowe w energetykę odnawialną, 2004-2010 mld USD
Nowe inwestycje światowe w energetykę odnawialną, 2004-2010 mld USD
Sytuacja w sektorze energetyki wiatrowej w Europie
W Europie, na pierwszym miejscu pod względem stopnia wykorzystania energii wiatru znajdują się Niemcy, posiadające elektrownie wiatrowe o łącznej mocy wynoszącej 27,2 GW, przed Hiszpanią (20,7 GW) i Włochami (5,8 GW). W Europie trzy kraje zdołały otworzyć nowe farmy wiatrowe o łącznej mocy przewyższającej 1 GW, były to: Hiszpania (1516 MW), Niemcy (1493 MW) i Francja (1086 MW). Znaczący rozwój miał również miejsce w Wielkiej Brytanii (962 MW), we Włoszech (948 MW), Szwecji (604 MW), Rumunii (448 MW), Polsce (382 MW) i Portugalii (363 MW).
W związku ze zmianami głównych kierunków polityki energetycznej w Niemczech – ogłoszeniem wycofywania się z energetyki jądrowej – oczekiwany jest dalszy, silny wzrost zaangażowania się tego kraju w energetykę odnawialną, szczególnie wiatrową.
![Energetyka wiatrowa w Polsce: bariery rozwoju [© norikazu - Fotolia.com] Energetyka wiatrowa w Polsce: bariery rozwoju](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/energetyka-wiatrowa/Energetyka-wiatrowa-w-Polsce-bariery-rozwoju-122664-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl