Inflacja X 2011
2011-11-16 12:50
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2011 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,7%. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki cen żywności (o 1,1%), opłat związanych z transportem (o 1,7%), a także wyższe ceny odzieży i obuwia (o 3,1%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,24 pkt proc., 0,16 pkt proc. i 0,15 pkt proc. Niższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 0,4%) obniżyły ten wskaźnik o 0,03 pkt proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
Przeczytaj także: Inflacja IX 2011
Po spadkach cen notowanych w poprzednich czterech miesiącach, w październiku br. ceny żywności wzrosły o 1,1%. Najbardziej podrożały warzywa (o 3,5%). W następstwie zmian cen skupu żywca wyższe niż przed miesiącem były ceny mięsa (przeciętnie o 1,4%, w tym mięsa wołowego – o 2,2%, mięsa wieprzowego – o 1,9%, a drobiu – o 1,2%). Obserwowany wzrost cen mięsa przełożył się na dynamikę cen wędlin, za które należało zapłacić o 1,2% więcej niż we wrześniu br. Utrzymała się wzrostowa tendencja cen ryb, za które w październiku br. płacono o 1,4% więcej niż w poprzednim miesiącu. Podrożały artykuły w grupie „jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne” oraz tłuszcze zwierzęce (po 1,1%).Odnotowano także wzrost cen pieczywa, owoców, mleka i cukru (po 0,6%). W październiku br. potaniały natomiast oleje roślinne (o 0,4%) i jaja (o 0,3%). Mniej niż we wrześniu br. konsumenci płacili także za miód (o 0,2%) i mąkę (o 0,1%). Ceny napojów bezalkoholowych wzrosły przeciętnie o 0,5%, w tym kawy – o 0,9%, wód mineralnych i źródlanych – o 0,3%, a soków i herbaty – po 0,1%. Zanotowano niewielki wzrost cen napojów alkoholowych (o 0,1%), a ceny wyrobów tytoniowych pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem.
Wprowadzanie na rynek nowej kolekcji jesienno – zimowej spowodowało, iż w październiku br. nadal rosły ceny obuwia (o 4,7%) oraz odzieży (o 2,4%).
Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w październiku br. o 0,5%. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,2%). Więcej niż we wrześniu br. płacono za najem mieszkania (o 0,3%). Opłaty za zaopatrywanie w wodę, usługi kanalizacyjne, a także wywóz nieczystości (śmieci) utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym przed miesiącem. Ceny nośników energii były wyższe niż w poprzednim miesiącu o 0,9%, głównie w wyniku wzrostu cen opału (o 1,9%) oraz gazu (o 1,4%). Podrożała także energia cieplna (o 0,6%). W październiku br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa wzrosły o 0,2%. Więcej płacono za środki do prania i czyszczenia (o 0,5%) oraz usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,3%). Ceny sprzętu gospodarstwa domowego pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem. Nieznacznie mniej płacono natomiast za meble i elementy meblarskie (o 0,1%).
W październiku br. opłaty związane ze zdrowiem obniżyły się o 0,1%. Odnotowano sezonowy spadek cen usług sanatoryjnych (o 17,5%). Droższe niż przed miesiącem były artykuły farmaceutyczne i usługi lekarskie (po 0,3%), a także usługi stomatologiczne (o 0,2%).
Ceny w zakresie transportu były wyższe niż we wrześniu br. o 1,7%, głównie w wyniku podwyżki cen paliw do prywatnych środków transportu – o 3,4%. Nadal najbardziej rosły ceny gazu ciekłego (o 10,3%). Olej napędowy podrożał o 2,7%, a benzyny silnikowe – o 2,5%. Podniesiono opłaty za pasażerski transport kolejowy (o 3,4%). Samochody osobowe sprzedawano natomiast po cenach o 1,5% niższych niż we wrześniu br.
Przeczytaj także:
Pandemia hamuje konsumpcję i rozpędza inflację
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl