Karty płatnicze w Polsce
2005-02-04 00:10
© fot. mat. prasowe
Jedna trzecia Polaków posiada przynajmniej jedną kartę płatniczą - wynika z badania "Monitor Kart Płatniczych" przeprowadzonego przez instytut GfK Polonia w listopadzie 2004 roku.
Przeczytaj także: Polacy a płatności w podróży zagranicznej
Wyniki badania pokazują, że coraz więcej Polaków posiada karty płatnicze. W listopadzie 2004 roku posiadanie przynajmniej jednej karty płatniczej deklarowało 33 procent badanych. Jest to o 6 procent więcej niż w analogicznym okresie 2003 roku. Struktura posiadaczy kart jest znacznie zróżnicowana pod względem wieku, wykształcenia oraz wielkości miejsca zamieszkania. Posiadaczami kart płatniczych są najczęściej osoby w średnim wieku, z wyższym wykształceniem, zamieszkałe w dużych miastach. Znacznie mniejszy odsetek osób posiadających karty płatnicze występuje na wsi, gdzie posługuje się nimi jedynie 17 procent respondentów oraz w małych miastach do 20 tys. mieszkańców, gdzie są w posiadaniu 28 procent.fot. mat. prasowe
W porównaniu z wynikami z 2003 roku wyraźny wzrost odsetka posiadaczy kart płatniczych zauważyć można wśród osób w wieku 40 – 49 lat oraz osób mieszkających w miast liczących do50 tys. mieszkańców. Natomiast zmniejszył się odsetek posiadaczy kart płatniczych wśród osób starszych (w wieku powyżej 60 lat) oraz słabo wykształconych.
Korzystanie z kart płatniczych
Osoby posiadające karty płatnicze w zdecydowanej większości posługują się kartami wystawionymi przez bank, w którym posiadają rachunek bieżący – jedynie 3 procent respondentów deklarowało posiadanie karty płatniczej wystawionej przez inny bank. Wskazuje to na wyraźne związki łączące te dwa produkty bankowe.
Z sondażu wynika, iż zmianie ulegają także zwyczaje związane z korzystaniem z kart płatniczych. Coraz częściej karty używane są do płacenia w punktach sprzedaży, a nie jedynie do pobierania gotówki z bankomatów. Zestawienie bieżących wyników z wynikami badania przeprowadzonego w 2003 roku wskazuje, że odsetek osób wykorzystujących karty jedynie do wypłaty gotówki z bankomatów spadł z 73 do 40 procent. Na zbliżonym poziomie kształtowały się odpowiedzi respondentów deklarujących wykorzystanie kart płatniczych jedynie do płacenia w punktach sprzedaży, natomiast wyraźny wzrost, z 23 procent w 2003 r. do 58 procent w roku 2004, odnotowano wśród osób deklarujących wykorzystanie kart zarówno do pobierania gotówki jak i płacenia w punktach sprzedaży.
Z analizy danych z kilku ostatnich fal badania wynika, że karty płatnicze są coraz powszechniejszym produktem bankowym. Osoby je posiadające starają się znacznie częściej niż w latach ubiegłych w pełni wykorzystywać ich możliwości.
W dalszym ciągu jednak, istnieją liczne grupy potencjalnych klientów, którzy z kart płatniczych nie korzystają. Powody takiego stanu rzeczy są różne – od podstawowego, bo po prostu nie mają takiej potrzeby, aż po leżący w gestii banków, którym nie udało się jeszcze do nich dotrzeć ze swoją ofertą.
Wyniki pochodzą z ostatniej fali cyklicznego badania „Monitor Kart Płatniczych”, przeprowadzonego w listopadzie 2004 roku na reprezentatywnej, ogólnopolskiej, 1000 osobowej próbie mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.
Przeczytaj także:
Bank BNP Paribas przygotował Kartę Otwartą na Świat
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl