eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetTrojan Duqu - nowe wątki

Trojan Duqu - nowe wątki

2011-11-18 10:16

Trojan Duqu - nowe wątki

Moduł keyloggera ze zdjęciem Galaktyki © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

Trwające badanie Duqu prowadzone przez ekspertów z Kaspersky Lab ujawniło nowe informacje dotyczące złożonego działania samego trojana, jak również metod i taktyk stosowanych przez twórców tego zagrożenia. Na jaw wyszły również ich próby wykazania się wątpliwym poczuciem humoru, mimo że cała sprawa jest całkiem poważna.

Przeczytaj także: Ukierunkowane ataki trojana Duqu

Obecnie prowadzone jest dochodzenie dotyczące kilku incydentów związanych z infekcją trojana Duqu. Poczyniliśmy pewne postępy w „rozgryzaniu” Duqu, a także udało nam się zebrać kilka brakujących komponentów, bez których trudno zrozumieć, co tak naprawdę się dzieje.

Specjaliści z sudańskiego CERT-a służyli pomocą i wykazali się profesjonalizmem – zgodnie z wartościami i celami każdej placówki CERT na świecie.

Porównanie wykrytych danych z tymi, które uzyskali inni badacze i firmy antywirusowe, pozwoliło ustalić różne cechy wspólne, na podstawie których odtworzyliśmy przybliżoną chronologię zdarzeń oraz określiliśmy ogólne metody wykorzystywane przez autorów Duqu.

Istnieje korelacja między datami incydentu a historią wykrycia wirusa o nazwie Stars w Iranie. W tym czasie irańscy specjaliści nie przekazywali próbek wykrytego wirusa firmom antywirusowym, co stanowiło poważny błąd, który zapoczątkował wszystkie kolejne wydarzenia w sadze o Duqu. Irańczycy najprawdopodobniej znaleźli moduł keyloggera, który został załadowny do systemu i zawierał zdjęcie galaktyki NGC 6745. Wyjaśnia to nadaną mu nazwę Stars.

fot. mat. prasowe

Moduł keyloggera ze zdjęciem Galaktyki

Moduł keyloggera ze zdjęciem Galaktyki


Możliwe, że irańscy specjaliści znaleźli tylko keyloggera, a główny moduł Duqu oraz dropper (łącznie z dokumentami zawierającymi nieznaną wtedy lukę) pozostawały niewykryte.

Etap 1: Penetracja, e-mail

Atak został przeprowadzony na wybrany wcześniej cel. Z oczywistych powodów nie możemy ujawniać nazwy firmy, która była celem w incydencie nr 1. Podobnie jak w przypadku incydentu badanego przez CrySyS Lab, atak został przeprowadzony za pośrednictwem poczty e-mail.

Obiekt został zaatakowany dwukrotnie - 17 i 21 kwietnia 2011 r. Pierwsza próba okazała się nieudana (e-mail od osób atakujących trafił do śmieci). Atak został powtórzony cztery dni później, jednak z nieco zmienionym tematem e-maila.

fot. mat. prasowe

Fałszywy e-mail

Fałszywy e-mail


 

1 2 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: