eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetTrojan Duqu - nowe wątki

Trojan Duqu - nowe wątki

2011-11-18 10:16

Przeczytaj także: Ukierunkowane ataki trojana Duqu


Nadawca e-maila, Jason B., okazał się bardzo wytrwałą osobą. Wiadomość nie została wysłana masowo, ponieważ zarówno w temacie jak i w nazwie pliku wymieniono atakowaną firmę.

W obu przypadkach e-mail został wysłany z tego samego adresu IP, zlokalizowanego w Seulu, w Korea Południowa. Według nas komputer został wcześniej zainfekowany przez szkodliwy program i wykorzystany (bez wiedzy właściciela) jako proxy.

Drugi atak okazał się skuteczny: adresat otworzył załączony plik DOC, który zawierał exploita wykorzystującego luki w zabezpieczeniach oraz instalator trojana.

fot. mat. prasowe

Zainfekowany plik DOC

Zainfekowany plik DOC


Osoby atakujące zastosowały na tym etapie interesujący fortel. Zaraz po otwarciu pliku przez adresata exploit zaczynał swoje działanie: stawał się aktywny, rezydując w pamięci, ale nie robił nic! W międzyczasie mógł zostać zamknięty zarówno oryginalny plik szkodnika jak i sam plik Worda.

Ten okres braku aktywności trwał około dziesięciu minut, po czym exploit czekał na koniec aktywności użytkownika (brak aktywności z wykorzystaniem klawiatury czy myszki). Dopiero wtedy dropper zaczynał działać.

Znaleziony wariant droppera różni się nieco od droppera znalezionego przez węgierskie laboratorium Crysys i opisanego przez Symanteca. Jednak różnice te dotyczą głównie rozmiarów i dat stworzenia tego komponentu.

fot. mat. prasowe

Wariant droppera - schemat

Wariant droppera - schemat


Exploit -> jądro -> sterownik w jądrze -> loader dll w services.exe -> duży plik konfiguracyjny w services.exe -> duży plik konfiguracyjny instalujący się z lsass lub procesu AV.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: