Specjaliści niepokoją się o rynek pracy
2011-11-18 09:44
Jak ocenia Pan(i) możliwość znalezienia zatrudnienia przez osoby z Pana(i) doświadczeniem zawodowym © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Praca dla specjalistów raczej w dużych miastach
Największymi optymistami wobec możliwości znalezienia aktualnie pracy są osoby z województw, gdzie o nią najłatwiej, czyli z województwa mazowieckiego oraz dolnośląskiego. 46% specjalistów z tych regionów ocenia swoje szanse raczej lub zdecydowanie dobrze. Największymi pesymistami są natomiast osoby z opolskiego oraz warmińsko-mazurskiego, źle swoje szanse na znalezienie zatrudnienia ocenia odpowiednio 67% i 65% respondentów z tych województw. Tak duży odsetek pesymistów na Opolszczyźnie może o tyle dziwić, że jak wynika z wrześniowych danych GUS stopa bezrobocia jest niewiele większa niż w województwie dolnośląskim (12,6% w stosunku do 11,9%).fot. mat. prasowe
Jak ocenia Pan(i) możliwość znalezienia zatrudnienia przez osoby z Pana(i) doświadczeniem zawodowym
Większych obaw o znalezienie pracy nie mają osoby zatrudnione w branży IT. Prawie co siódmy ankietowany z tej grupy dobrze ocenił swoje możliwości w tym względzie. Te dane są odzwierciedleniem tego, co dzieje się na rynku pracy. Jak wynika bowiem z raportu „Rynek Pracy Specjalistów w III kwartale 2011” - również przygotowanego przez Pracuj.pl - najbardziej, bo aż o 1/3 w stosunku do II kwartału, wzrosło zapotrzebowanie na pracowników właśnie w branży IT. W III kwartale pracodawcy z tego sektora umieścili w serwisie ponad 7 tys. ofert. Bardziej interesujące jednak jest to, że najgorzej swoje możliwości na rynku oceniają osoby pracujące w sprzedaży i handlu (źle ocenia je aż 58% badanych), podczas gdy w minionym kwartale tylko w Pracuj.pl było ich blisko 25 tysięcy ofert z tej branży.
Pewność odchodzi z wiekiem, przychodzi z pieniędzmi
Ponadto, jak wynika z badania Kandydat, najbardziej niepewnie na rynku pracy czują się osoby po 50 roku życia - ponad ¾ tych respondentów pesymistycznie podchodzi do możliwości znalezienia obecnie pracy. Podobnie uważa też aż 66% osób w wieku 41-50 lat. Z większym optymizmem na swoją zawodową przyszłość patrzą natomiast osoby o najmniejszym doświadczeniu zawodowym - ponad połowa (52%) specjalistów w wieku 26-30 lat dobrze ocenia swoje szanse. Pozytywnie swoje możliwości na rynku pracy oceniają też specjaliści, z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem, w wieku 31-40 lat.
W tej grupie 46% osób jest pewnych, że aktualnie znalazłoby nowe zajęcie.
Jak pokazują wyniki, pewność siebie rośnie wprost proporcjonalnie do zarobków. Dobrze swoje szanse na rynku pracy ocenia bowiem aż 59% ankietowanych, którzy deklarują, że zarabiają powyżej 4500 zł netto i tylko 1/3 zarabiających w przedziale 1500 – 2500 zł netto.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl