Europa a globalny rynek fuzji i przejęć 2012
2011-11-23 08:10
Przeczytaj także: Globalny rynek fuzji i przejęć w I poł. 2011 r.
Europa Środkowo-Wschodnia w badaniu NetJets (Polska, Czechy)
-
Pomimo niepewności na rynkach, respondenci z Polski i Czech utrzymują optymizm.
60 proc. z nich spodziewa się wzrostu aktywności na światowym rynku M&A w przyszłym roku. - 60 proc. badanych uważa, że osłabienie gospodarcze i trudności na rynkach finansowych będą blokować część okazji do zawarcia transakcji.
- W przeciwieństwie do swoich europejskich kolegów, Polacy i Czesi typują państwa sąsiednie, takie jak Niemcy i kraje bałtyckie jako główne rynki fuzji i przejęć transgranicznych. Sąsiedzi zostali sklasyfikowani wyżej niż odległe rynki wschodzące, takie jak Chiny.
- Według 58 proc. ankietowanych, fuzje i przejęcia transgraniczne będą napędzane przede wszystkim chęcią wejścia nabywców na szybko rozwijające się rynki.
- Polacy i Czesi są przekonani, że relacje osobiste są kluczowym elementem prowadzącym do sukcesu przy zawieraniu transakcji.
fot. mat. prasowe
Który dział gospodarki Państwa zdaniem wykaże najwyższy poziom aktywności w zakresie M&A w nadchodzą
Który dział gospodarki Państwa zdaniem wykaże najwyższy poziom aktywności w zakresie M&A w nadchodzącym roku? W ciągu najbliższych 5 lat?
Sektor energetyczny i zasobów naturalnych ma być w ocenie respondentów najbardziej aktywnym obszarem na rynku fuzji i przejęć w roku 2012 oraz w przyszłości. 44 proc. respondentów oczekuje, że w najbliższym roku będzie to kluczowe miejsce dla fuzji i przejęć strategicznych. 42 proc. badanych spodziewa się, że trend ten utrzyma się przez następne pięć lat. Podczas gdy sektor energetyczny i zasobów naturalnych stanowił jedynie 10 proc. wszystkich transakcji na rynku fuzji i przejęć, to pod względem ich wartości przewyższa on wszystkie inne sektory, stanowiąc jedną czwartą światowych fuzji i przejęć. Oczekuje się, że w najbliższym roku przejęcia będą dotyczyły szczególnie branży usług finansowych (37 proc.), branży technologicznej, telekomunikacyjnej i mediów (30 proc.) oraz branży farmaceutycznej, medycznej i biotechnologicznej (29 proc.).
Zgodnie z ostatnimi trendami gospodarczymi, rynki wschodzące takie jak Chiny (48 proc.) oraz Indie (39 proc.) zostały uznane przez respondentów za potencjalnie najbardziej aktywne na rynku fuzji i przejęć w najbliższym roku. W pierwszej piątce znalazły się również Stany Zjednoczone (35 proc.), Brazylia (29 proc.) oraz Niemcy (23 proc.).
fot. mat. prasowe
Które kraje/regiony Państwa zdaniem staną się głównymi rynkami, na których Państwa kraj będzie przep
Które kraje/regiony Państwa zdaniem staną się głównymi rynkami, na których Państwa kraj będzie przeprowadzał transgraniczne transakcje M&A?
Wzrost na rynku azjatyckim, szczególnie w Chinach, prowadzi do większego entuzjazmu dla fuzji i przejęć transgranicznych w najbliższym roku, ze znacznie wyższą liczbą respondentów oczekujących relatywnej poprawy w odniesieniu do całego rynku fuzji i przejęć (76 proc. dla rynku transakcji transgranicznych wobec 53 proc. dla całego rynku M&A). Oczekujący tego respondenci spodziewają się, że wzrost transgranicznych fuzji i przejęć wyniesie 101 miliardów euro w ujęciu realnym. 40 proc. badanych spodziewa się w najbliższym roku ożywienia gospodarczego.
Respondenci uważają, że transgraniczne fuzje i przejęcia są motywowane przede wszystkim potrzebami wejścia na szybko rozwijające się rynki (55 proc.), szczególnie w kontekście spowolnienia gospodarek rozwiniętych, ale również chęcią zwiększenia udziałów rynkowych i geograficznej ekspansji firmy (54 proc.), osiągnięcia ekonomii skali (45 proc.) oraz zdobycia międzynarodowych innowacji (39 proc.). Co ciekawe, firmy z krajów rozwijających się często szukają innowacji na Zachodzie. Jeden z uczestników badania powiedział: „Wiele firm azjatyckich poszukuje w fuzjach i przejęciach transgranicznych okazji do zdobycia nowych technologii, które nie są dostępne w ich kraju”.
![Wartość fuzji i przejęć w Polsce spadła w 2024 roku o 49% [© g0d4ather - Fotolia.com] Wartość fuzji i przejęć w Polsce spadła w 2024 roku o 49%](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/fuzje-i-przejecia/Wartosc-fuzji-i-przejec-w-Polsce-spadla-w-2024-roku-o-49-264883-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl