Świat: wydarzenia tygodnia 47/2011
2011-11-27 11:13
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 46/2011
- Według agencji Standard & Poor's Japonia Yoshihiko Nody robi zbyt małe postępy w walce z długiem publicznym. Ta informacja świadczy o tym, że nie jest wykluczone obniżenie ratingu tego kraju. Japonia obecnie ma rating AA-, chociaż w kwietniu S&P zmieniło jednak jego prognozę na negatywną.
- Wg Departamentu Handlu w III kw. 2011 roku tempo wzrostu amerykańskiego PKB było na poziomie 2 proc. r/r (wobec 1,3 procent w II kw.). Bazowy indeks cen PCE wzrósł w III kw. o 2 proc., a indeks cen PCE obejmujący także zmienne ceny żywności i nośników energii wzrósł w III kw. o 2,3 proc.
- Fiaskiem zakończyła się działalność superkomisji Kongresu USA, która miała za zadanie zaplanować oszczędności rzędu 1,2 bln USD. Kilka miesięcy temu Kongres postanowił, że w przypadku klęski tej komisji automatycznie zostaną wprowadzone "przymusowe" oszczędności w wysokości 1 bln dol., (głownie w budżecie obronnym, a także w programach zdrowotnych i socjalnych).
- W odpowiedzi na amerykańską propozycję stworzenia dalekowschodniej strefy wolnego handlu zwanego Partnerstwem Transpacyficznym - Trans-Pacific Partnership (TPP), Chiny wystąpiły z kontrpropozycją. Postanowiły przyspieszyć formalne negocjacje z Japonią i Koreą Płd. na temat strefy wolnego handlu. W trakcie spotkania przywódców Azji Wschodniej na indonezyjskiej wyspie Bali w zeszłym tygodniu szefowie rządów tych trzech krajów uzgodnili, że negocjacje rozpoczną się na początku 2012 roku, a wstępne koncepcje mają zostać przygotowane do końca tego roku...
- Chińskie roczne zapotrzebowanie na gaz wynosi ok. 120 mld m sześc. Teraz podpisano umowę na mocy której Turkmenistan zwiększy dostawy z 40 mld do 65 mld m sześc.
- Brazylia jest jednym z krajów o najniższym poziomie bezrobocia. Według Brazylijskiego Instytutu Geografii i Statystyki (IBGE) bezrobocie w Brazylii spadło w ubiegłym miesiącu do poziomu 5,8 proc. (liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosi 1,4 mln). Podobny poziom bezrobocia ma Korea Południowa ( 3,8 proc.) i Japonia (4,6 proc.).
- Dwa lata temu Microsoft zawarł umowę umożliwiającą wykorzystywanie przez Yahoo technologii w wyszukiwarce Yahoo. Uzgodniono wówczas, że w zamian Microsoft otrzyma 12 proc. przychodów reklamowych. Teraz mówi się o fuzji obu firm.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
SZCZYT KRAJÓW APEC W HONOLULU
APEC to regionalna organizacja współpracy gospodarczej Azji i Pacyfiku. Ostatni szczyt jej przywódców w Honolulu na Hawajach może okazać się ważnym w rozwoju współpracy gospodarczej w tym rejonie świata. Przedstawiona tam przez prezydenta B. Obamę nowa, gospodarcza koncepcja integracyjna w tej części świata ma duże szanse realizacyjne, może wpłynąć na układ sił w gospodarce światowej, może też stworzyć nowe możliwości rozwojowe dla amerykańskiej gospodarki, a tym samym zwiększyć jego szanse na reelekcję (oczywiście w przypadku powodzenia tej inicjatywy)...
W Honolulu prezydent Barack Obama przedstawił ramy porozumienia o Partnerstwie Transpacyficznym - Trans-Pacific Partnership (TPP), którego celem jest stworzenie strefy wolnego handlu w rejonie Pacyfiku. Do TPP należą obecnie cztery kraje: Chile, Nowa Zelandia, Singapur i Brunei, a dalsze pięć - USA, Australia, Malezja, Wietnam i Peru kończy negocjacje ustalające warunki przyłączenia się do niej. Po przystąpieniu do TPP kolejnych krajów, a więc Japonii, Kanady i Meksyku może powstać strefa wolnego handlu o około 40 procent większa niż wspólny rynek w Unii Europejskiej.
Prezydentowi Obamie bardzo zależy na sukcesie tego projektu, bo Ameryka na gwałt potrzebuje dodatkowego bodźca do wzrostu gospodarczego i warunków dla stworzenia nowych miejsc pracy. Ta inicjatywa może stworzyć warunki dla zdecydowanego wzrostu wymiany handlowej między tymi krajami i zmniejszenia bezrobocia.
Obama wyraził też nadzieję, że do końca 2012 roku uda się ustalić ramy prawne tego porozumienia. Mniej optymistyczni są eksperci, którzy mają wątpliwości i uważają, że dojście do faktycznego porozumienia i faktyczne rozpoczęcie funkcjonowania planowanej strefy wolnego handlu może zająć wiele lat.
Sygnalizując tę inicjatywę warto nie zapominać, że w trakcie realizacji jest obecnie inicjatywa integracyjna krajów ASEAN, którą politycznie wspierają Chiny.
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy