Eskalacja zagrożeń na urządzenia mobilne
2011-11-28 11:00
Przeczytaj także: Trojan Obad rozprzestrzenia się przy użyciu botnetów
Usługi dostępne dla urządzeń mobilnych mają ułatwić życie, należy jednak zdać sobie sprawę, że skumulowanie wielu informacji w jednym miejscu sprawia, że utrata telefonu może być bardzo dotkliwa. Zamiast rezygnować z używania smartfonu do wyżej wymienionych celów, lepiej odpowiednio go zabezpieczyć. Mobilne programy antywirusowe chronią przed złośliwym kodem, jednak w przypadku kradzieży telefonu to zabezpieczenie jest niewystarczające. Najlepszym wyjściem jest trzymanie ważnych informacji czy zdjęć w zaszyfrowanych folderach. Dzięki temu nawet jeżeli osoby trzecie wejdą w posiadanie naszego urządzenia, nie będą w stanie odczytach informacji na nim zapisanych. Niektóre programy pozwalają także na zdalne czyszczenie całej pamięci utraconego smartfonu. Wystarczy z innego telefonu komórkowego wysłać odpowiedni kod w postaci SMS-a, by błyskawicznie skasować wszystkie wiadomości, kontakty, historie połączeń, zdjęcia i wiele innych informacji.
Znalezione, nie kradzione!
W dobie miniaturyzacji każdego cyfrowego nośnika bardzo łatwo jest zgubić drogi sprzęt. Konsekwencje zgubienia telefonu są w zasadzie identyczne, jak w przypadku jego kradzieży - osoby niepowołane mogą uzyskać dostęp do naszych danych. Zgubienie telefonu daje użytkownikowi jednak nadzieję, że uda mu się go odzyskać, zanim ktoś inny "zaopiekuje" się znaleziskiem. Serwis OneMobileMedia.com opublikował dość ciekawe statystyki dotyczące dziesięciu miejsc, gdzie najczęściej gubimy smartfony oraz szans, jakie mamy na ich odzyskanie.
fot. mat. prasowe
Szanse znalezienia zgubionego telefonu
Jakby nie patrzeć są to miejsca, w których przebywamy na co dzień. W zależności od tego gdzie zostawiliśmy urządzenie, szanse na jego odnalezienie mogą być bardzo małe lub zerowe. Utrata drogiego smartfonu może być bardzo kosztowną lekcją. Z tego względu producenci oprogramowania zabezpieczającego coraz częściej decydują się na implementację usługi pozwalającej zlokalizować zgubiony telefon przy pomocy wbudowanego nadajnika GPS. W ten sposób użytkownik ma znacznie większe szanse na sukces podczas poszukiwań.
Podsumowanie
Rynek urządzeń mobilnych stale rośnie i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie miało nastąpić zahamowanie popytu na smartfony. W związku z tym należy się spodziewać eskalacji zagrożeń na mobilne systemy operacyjne, głównie w postaci szkodliwego oprogramowania. Już teraz liczba sygnatur mobilnych wirusów i trojanów przekracza 3 000, a dodać należy, że z miesiąca na miesiąc jest ona coraz większa. Cyberprzestępcy szukają nowych metod infekowania urządzeń, czego dowodem jest wspomniany w artykule ZeuS. Trudno przewidzieć, jakie będą możliwości zagrożeń mobilnych za kilka miesięcy, ale jedno jest pewne - dla przestępców nie istnieją żadne świętości, a smartfony to bardzo dochodowy interes, do którego będą chcieli mieć dostęp.
oprac. : eGospodarka.pl