Ceny mieszkań XI 2011
2011-11-29 10:43
Przeczytaj także: Ceny mieszkań X 2011
Rekordowy odsetek pesymistów
Nic więc dziwnego, że w listopadowym badaniu Home Broker odsetek pesymistów, czyli doradców oczekujących spadku średnich cen w perspektywie 12 miesięcy, podniósł się do najwyższego w historii badania poziomu 82%. Średni udział pesymistów, licząc od stycznia 2010 roku, to 38%.
fot. mat. prasowe
Odsetek oczekujących wzrostu i spadku cen nieruchomości
Odsetek oczekujących wzrostu i spadku cen nieruchomości
Badanie Home Broker pokazuje spore rozbieżności w prognozach formułowanych dla poszczególnych miast, chociaż oczekiwania dla wszystkich miejscowości ujętych w zestawieniu są obecnie negatywne. Stosunkowo najlepiej na tym tle prezentują się Katowice (prognoza spadku średnio o 1,5%). Na drugim biegunie mamy Lublin (minus 5%).
fot. mat. prasowe
Prognoza zmiany cen mieszkań w kolejnych 12 miesiącach
Prognoza zmiany cen mieszkań w kolejnych 12 miesiącach
fot. mat. prasowe
Ceny mieszkań i prognoza ich zmian
Ceny mieszkań i prognoza ich zmian
Metodologia badania
Home Broker publikuje co miesiąc wskaźnik prognozujący zmianę przeciętnej ceny metra kwadratowego mieszkań w największych miastach Polski w najbliższych 12 miesiącach. Wskaźnik dla całego kraju jest medianą oczekiwań doradców w obrocie nieruchomościami, ważoną liczbą odpowiedzi przypadających na poszczególne miasta uwzględnione w badaniu.
W prognozowaniu zmiany ceny metra kwadratowego w najbliższych 12 miesiącach Home Broker posługuje się powszechnie znaną i wykorzystywaną metodą heurystyczną (intuicyjną). Stosuje się ją w dziedzinach nowych, w przypadku których trudno skwantyfikować istniejące zależności, a także trudno przeprowadzić analizę retrospektywną. W ocenie Home Broker polski rynek nieruchomości mieszkaniowych spełnia te kryteria.
Metoda opiera się na opiniach oraz intuicji badawczej ekspertów z danej dziedziny, stanowiących liczną grupę oraz umiejących myśleć w niezależny sposób. Jedną z odmian metody heurystycznej jest metoda delficka, wykorzystana po raz pierwszy w badaniach w 1966 roku. Polega ona na opracowaniu ankiet skierowanych do ekspertów, analizie statystycznej otrzymanych wyników i sformułowaniu w oparciu o nie ogólnych wniosków. Za prognozę przyjmuje się opinię większości zgodnych uczestników badania.
Katarzyna Siwek, Bartosz Turek, Robert Latuszek
![Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski XI 2018 [© vlamus - Fotolia.com] Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski XI 2018](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-nieruchomosci/Rynek-mieszkaniowy-najwieksze-miasta-Polski-XI-2018-212595-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : eGospodarka.pl