Kryzys a finansowanie przedsiębiorstw
2011-11-30 10:28
Przeczytaj także: Finansowanie firm do zmiany
Tomasz Kawczyński, partner w kancelarii Allen & Overy w Warszawie, twierdzi — Ostatnie lata kryzysu na rynkach finansowych spowodowały utrudniony dostęp do kredytów bankowych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie wyniki badania przeprowadzonego przez Allen & Overy wskazują na przewidywany wzrost potrzeb finansowych największych przedsiębiorstw. Czy to oznacza konieczność sięgnięcia przez spółki ze Starego Kontynentu po kredyty w bankach azjatyckich? Czy też pojawią się nowe instytucje finansowe, które będą podlegały mniejszym obostrzeniom regulacyjnym i będą w stanie sprostać potrzebom kredytowym przedsiębiorców? Na te i na wiele podobnych pytań starali się odpowiedzieć twórcy drugiego raportu z cyklu 50 Degrees East.
Liderzy światowego biznesu również wsparli euro, aby mogło przetrwać i rozwijać się pomimo trwających problemów związanych z długami poszczególnych państw. Na prośbę o wskazanie waluty, która odegra najważniejszą rolę w globalnym handlu i finansach do 2020 r., 55% badanych wymieniło dolara, a 21% wybrało euro. Na trzecim miejscu znalazło się renminbi, na które wskazało 11% badanych.
Co więcej, 44% badanych uważa, że do 2020 r. nowojorska giełda nadal pozostanie na pozycji lidera wśród giełd papierów wartościowych. Na kolejnych miejscach wymieniano giełdy w Szanghaju (19%) i Londynie (14%), natomiast giełda we Frankfurcie zajęła szóstą pozycję, uzyskując głosy 3% badanych.
Badania podkreślają, że Azja nie tylko staje się źródłem środków finansowania, ale stwarza również nowe produkty, które mają na celu zaspokojenie wzrastających potrzeb — szacuje się, że na przestrzeni kolejnych pięciu lat liczba przedsiębiorstw, które zamierzają skorzystać z produktów denominowanych w renminbi wzrośnie o 50%. Dzieje się to w obliczu faktu, że zgodnie z danymi Dealogic, po raz pierwszy od wprowadzenia w 1999 r. waluty euro, w trzecim kwartale 2011 r. emisja obligacji denominowanych w renminbi przewyższyła emisję obligacji denominowanych w euro.
Informacje o raporcie
Raport zatytułowany „Under pressure: Funding options in an uncertain world”(Pod presją: W poszukiwaniu źródeł finansowania w niepewnym świecie) jest drugim raportem należącym do cyklu zatytułowanego 50 Degrees East (50 stopni na wschód), w którym kancelaria Allen & Overy przedstawia zmiany wpływów gospodarczych.
Do pobrania:
Przeczytaj także:
Spowolnienie gospodarcze powiększa liczbę "firm zombie"

1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl