eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetSpam w X 2011 r.

Spam w X 2011 r.

2011-12-02 10:24

Spam w X 2011 r.

Wiadomość spamowa żerującą na śmierci Steve’a Jobsa © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Kaspersky Lab opublikował przegląd aktywności spamerów w październiku 2011 r. W miesiącu tym pojawiły się masowe wysyłki wykorzystujące znajdujące się w centrum uwagi wydarzenia, zmieniły się cele ataków phishingowych, a źródła spamu były bardziej równomiernie rozłożone w większej liczbie państw.

Przeczytaj także: Ewolucja spamu VII-IX 2011

Jeżeli chodzi o przyciąganie uwagi użytkowników, w październiku spamerzy mieli do wyboru mnóstwo gorących tematów. W miesiącu tym miało miejsce wiele sensacyjnych wydarzeń, a poza tym zbliżały się dwa międzynarodowe święta.

Życie po śmierci – w spamie


Nasi użytkownicy doskonale wiedzą, że dla spamerów nie ma żadnych świętości. Śmierć znanej osoby traktują jak kolejną szansę zwabienia użytkowników.

Steve Jobs

5 października zmarł współzałożyciel firmy Apple Steve Jobs. Spamerzy zareagowali zaskakująco opieszale: pierwsze szkodliwe wysyłki pojawiły się dzień po jego śmierci. Niektóre wiadomości donosiły, że Steve Jobs żyje, inne informowały, jaka była reakcja firmy na tą tragiczną wiadomość.Przez cały miesiąc rejestrowaliśmy nowe wysyłki wykorzystujące ten temat. W większości zawierały szkodliwy kod.

Trafiliśmy również na oszukańczy e-mail, który zachęcał użytkowników do zakupu najnowszego dodatku do iTunes - specjalnej wersji kosztującej 30 dolarów, która rzekomo została opublikowana, aby oddać hołd Jobsowi. Jedyną inną wiadomością spamową żerującą na śmierci Steve’a Jobsa, która nie posiadała szkodliwej czy oszukańczej zawartości, była wysyłka oferująca użytkownikom poradnik dotyczący medytacji i relaksacji.

fot. mat. prasowe

Wiadomość spamowa żerującą na śmierci Steve’a Jobsa

Wiadomość spamowa żerującą na śmierci Steve’a Jobsa

Wbrew naszym oczekiwaniom, w październiku spam związany z firmą Apple nie zawierał tradycyjnych reklam farmaceutycznych.

Kaddafi

20 października świat dowiedział się o śmierci libijskiego przywódcy Muammara Gaddafiego. Jak można było się spodziewać, w Internecie od razu pojawiło się mnóstwo wiadomości e-mail, wysłanych rzekomo przez „krewnych Gaddafiego” oraz jego „byłych oficerów”, oferujących część jego majątku. Wygląda na to, że każdy z nadawców takich wiadomości „odziedziczył część nieprzebranych bogactw Muammara”. Jeżeli zsumujemy wszystkie kwoty wspomniane w takich „listach nigeryjskich”, wyjdzie na to, że libijski przywódca rzeczywiście posiadał ogromny majątek: najskromniejsza suma spośród tych oferowanych wynosiła 12,5 milionów dolarów.

fot. mat. prasowe

Najbardziej aktywnym “krewnym” Gaddafiego okazała się jego “druga żona”: kil

Najbardziej aktywnym “krewnym” Gaddafiego okazała się jego “druga żona”: kilka odmian “nigeryjskich listów” zostało wysłanych w jej imieniu.

Oczywiście, takie listy to oszustwo i należy je ignorować. Dla „nigeryjskich” spamerów śmierć ważnej figury w kraju o niestabilnej sytuacji politycznej to doskonały wabik w nowej fali ataków. Oszuści wierzą, że wymieniając rzeczywistą osobę w swoich wiadomościach e-mail stają się bardziej wiarygodni. Mamy jednak nadzieję, że żadna rozsądna osoba nie uwierzy, że otrzymała e-maila od drugiej żony Gaddafiego oferującej „kawałek” jej wartego 12,5 milionów dolarów dziedzictwa.
Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: