Spam w X 2011 r.
2011-12-02 10:24
Przeczytaj także: Ewolucja spamu VII-IX 2011
Zbliżają się święta
Obchodzone na całym świecie święta – od Halloween po Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok – nadały październikowym wysyłkom spamowym charakter sezonowy.
Halloween
Spamerzy aktywnie próbowali wykorzystywać zbliżające się święto Halloween (obchodzone 31 października).Co ciekawe, chociaż halloweenowe wysyłki spamowe z pozoru różniły się od siebie, wszystkie były dystrybuowane za pośrednictwem programów partnerskich. Wśród oferowanych towarów i usług znalazły się kostiumy karnawałowe, zaproszenia na imprezy, świąteczne prezenty oraz kartki, a nawet specjalne oferty leków oraz oprogramowania po obniżonej cenie.
Boże Narodzenie i Nowy Rok są już tuż, tuż
Spam związany z Nowym Rokiem i Świętami Bożego Narodzenia zwykle zaczyna pojawiać się w październiku, gdy cały świat ogrania coroczne szaleństwo reklamowe.
fot. mat. prasowe
Spam związany z Nowym Rokiem i Świętami Bożego Narodzenia
Podsumowanie statystyk
Źródła spamu
W październiku mogliśmy zaobserwować bardziej równomierne rozłożenie spamu wychodzącego na całym świecie. Dla przypomnienia, w trzecim kwartale 2011 r. prawie 50% całego ruchu spamowego pochodziło z państw należących do pierwszej piątki rankingu. Jednak w październiku udział tych państw wynosił zaledwie 33,4%. Z kolei, więcej niechcianych wiadomości pochodziło z pozostałych państw, łącznie ze spamem z kategorii “Inne” (+7,3 proc.).
fot. mat. prasowe
Największe źródła spamu w październiku 2011 r.
W stosunku do poprzedniego miesiąca październikowa lista czterech największych źródeł spamu zawierała niewiele zmian. Mimo to kilka państw zamieniło się miejscami: Indie (-4,7%), Korea Południowa (-0,7%), Brazylia (-4,1%) oraz Indonezja (-3,4%).
Peru, które we wrześniu uplasowało się na piątym miejscu, spadło aż na 19 pozycję (-3,6 punktów procentowych).
Jego miejsce w pierwszej piątce zajęły Włochy (+2,47 punktów procentowych). W październiku na liście Top 10 znalazło się więcej państw z Europy Zachodniej. Dla porównania, we wrześniu figurowały tam tylko Włochy.
Przez trzy miesiące poprzedzające październik monitorowaliśmy zjawisko polegające na synchronizacji spamu rozsyłanego z dwóch grup państw - Indie-Brazylia oraz Ukraina-Peru-Tajlandia, poza którym pozostawała Rosja i Wietnam. Jednak już październiku korelacja ta nie występowała. Nadal będziemy monitorowali sytuację i w najbliższym czasie opublikujemy aktualne dane oraz przeanalizujemy nowe korelacje pomiędzy ilością spamu pochodzącego z tych dwóch grup państw. Na razie pewne jest tylko to, że spamerzy starają się, aby ich botnety nie były skoncentrowane w jednym państwie czy rejonie, ale rozproszone w różnych częściach świata.
oprac. : Kamila Urbańska / eGospodarka.pl