Przetwarzanie w chmurze zdominuje ruch sieciowy
2011-12-03 00:10
Przeczytaj także: Bezpieczeństwo IT w chmurze
4-krotny wzrost globalnego ruchu związanego z centrami przetwarzania danych do 2015 r.
- Przewiduje się, że ruch związany z centrami przetwarzania danych wzrośnie 4-krotnie – z 1,1 zetabajta w 2010 r. do 4,8 zetabajta rocznie w 2015 r., z roczną stopą wzrostu 33%.
Źródła ruchu w centrum przetwarzania danych: największy ruch generowany w obrębie samego centrum przetwarzania danych
- W ramach ruchu w centrach przetwarzania danych w 2015 roku, 75% realizowana jest w obrębie samego centrum, w wyniku takich działań, jak przechowywanie danych i uwierzytelnianie na maszynach wirtualnych.
- 7% ruchu powstaje między centrami przetwarzania danych, w wyniku takich działań, jak tworzenie kopii zapasowych i replikacja danych.
- 17% ruchu generowanego jest w wyniku komunikacji użytkowników z centrum przetwarzania danych.
Szczytowa wartość natężenia ruchu generowanego przez działania użytkowników końcowych ponad 2,5 razy wyższa od wartości przeciętnej
- Ruch wynikający z komunikacji użytkowników z centrami przetwarzania danych charakteryzuje szczytowość natężenia, wynikająca przede wszystkim ze wzrostu popularności usług opartych na technologii wideo. Podobnie jak w przypadku pór największej oglądalności, podczas szczytowego obciążenia konsumenci mogą generować ruch w centrum przetwarzania danych przekraczający przeciętny ruch w ciągu godziny nawet 2,5 krotnie.
- Przechodzenie na usługi przetwarzania w chmurze powoduje wzrost związanego z tym ruchu w tempie dwukrotnie szybszym w porównaniu z globalnym ruchem centrów przetwarzania danych. W latach 2010-2015 globalny ruch w centrach przetwarzania danych wzrośnie czterokrotnie (wskaźnik wzrostu CAGR na poziomie 33%), podczas gdy globalny ruch w chmurze w tym samym okresie wzrośnie dwunastokrotnie (wskaźnik wzrostu CAGR na poziomie 66%).
Migracja procesów roboczych
- W roku 2010 21% procesów roboczych zostało przetworzonych w centrach przetwarzania danych opartych na chmurze, natomiast 79% w tradycyjnych centrach przetwarzania danych.
- 2014 będzie pierwszym rokiem, w którym ciężar procesów roboczych przesunie się w kierunku chmury - 51% wszystkich procesów roboczych zostanie przetworzonych w chmurze, natomiast 49% w tradycyjnej przestrzeni informatycznej.
- Generalnie w latach 2010-2015 liczba procesów przetwarzanych w centrach wzrośnie 2,7-krotnie. Jednak w tym samym prognozowanym okresie liczba procesów przetwarzanych w chmurze wzrośnie ponad siedmiokrotnie.
Globalna gotowość do przetwarzania w chmurze
- W celu oceny ogólnej gotowości przeanalizowano różne atrybuty: powszechność dostępu szerokopasmowego, przeciętną szybkość przesyłania i pobierania danych, jak również przeciętne opóźnienia w poszczególnych regionach geograficznych.
- Wszystkie regiony objęte badaniem – Daleki Wschód, Bliski Wschód i Afryka, Europa Zachodnia, Środkowa i Wschodnia, Ameryka Łacińska i Północna – są aktualnie przygotowane do wdrożenia podstawowych aplikacji do przetwarzania danych w chmurze, takich jak portale społecznościowe i narzędzia do obsługi konferencji internetowych.
Przeczytaj także:
Jak zabezpieczyć przetwarzanie w chmurze?
![Jak zabezpieczyć przetwarzanie w chmurze? [© Jakub Jirsák - Fotolia.com] Jak zabezpieczyć przetwarzanie w chmurze?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/bezpieczenstwo-IT/Jak-zabezpieczyc-przetwarzanie-w-chmurze-135248-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl