eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPlany polskich pracodawców XI 2011

Plany polskich pracodawców XI 2011

2011-12-06 11:20

Plany polskich pracodawców XI 2011

Ocena tempa wzrostu gospodarczego © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Spadek wiary we wzrost gospodarczy oraz zwiększające się obawy przed recesją - to wyniki trzynastej edycji sondażu Instytutu Badawczego Randstad realizowanego przez TNS OBOP. Badanie wskazuje na konsekwentne pogarszanie się nastrojów pośród polskich pracodawców, którzy pierwszą połowę roku 2012 widzą przez pryzmat stagnacji. Jednak, bogatsi o doświadczenia zdobyte podczas kryzysu, podchodzą do rynku w bardziej elastyczny sposób. Dzięki temu, pomimo pesymistycznych nastrojów, plany w zakresie zatrudnienia nie pogarszają się drastycznie, pozostając na poziomie zbliżonym do poprzedniego kwartału.

Przeczytaj także: Polskie firmy planują podwyżki płac

Sytuacja gospodarcza: czy możemy spodziewać się redukcji etatów?

fot. mat. prasowe

Ocena tempa wzrostu gospodarczego

Ocena tempa wzrostu gospodarczego

Kryzys strefy Euro oraz niepewność przedsiębiorców wobec przyszłej sytuacji gospodarczej zmuszają do weryfikacji pozytywnych oczekiwań, jakie panowały w pierwszym półroczu 2011 roku. Wyniki trzynastej już fali sondażu Plany Pracodawców wskazują na nasilenie się pośród badanych przedsiębiorców pesymistycznego nastawienia wobec wydarzeń gospodarczych. Nadal ponad połowa respondentów przewiduje, że stan stagnacji potrwa przez najbliższe pół roku (53% w XI br. vs. 51% w VII 2011). Równocześnie odnotowuje się konsekwentny spadek wiary we wzrost gospodarczy (11% w XI vs. 21% w VII vs. 31% w V br.). Rośnie za to udział respondentów obawiających się recesji (28% w XI wobec 16% w lipcu, a 11% w maju br.).

Sytuacja gospodarcza utwierdza pracodawców w dotychczasowej, ostrożnej strategii postępowania w zakresie polityki personalnej. Można ją przyrównać do chodzenia po lodzie, o którym nie mamy wiedzy jakiej jest grubości. Plany przedsiębiorstw w zakresie poziomu zatrudnienia są zbliżone do tych, jakie deklarowano w drugim kwartale br. Nie zmieniły się liczby pracodawców, którzy deklarowali zmiany w liczbie zatrudnianych pracowników. Mimo to zmniejszeniu uległa, stabilna wcześniej, grupa respondentów deklarujących pozostawienie zatrudnienia na obecnym poziomie (57% w XI 2011 r. vs. 61% w V i VII 2011).

- Wynik ten wskazywać może na rosnącą niepewność pracodawców, którzy boją się deklarować ostateczne decyzje, nie wiedząc co nastąpi - zaznacza Agnieszka Bulik, Członek Zarządu Randstad. - Nie musi to oznaczać przygotowywania się do zwolnień. W sytuacji przedłużającej się stagnacji i niepewności na rynku, firmy mogą zacząć szukać innych rozwiązań w prowadzonej polityce personalnej, jak na przykład decydowanie się na zatrudnianie personelu w innej formie.

fot. mat. prasowe

Zróżnicowanie prognozy zatrudnienia w ciągu nadchodzących 6 miesięcy wg branż

Zróżnicowanie prognozy zatrudnienia w ciągu nadchodzących 6 miesięcy wg branż

Pośród regionów, które planują pozostawienie poziomu zatrudnienia na tym samym poziomie wyróżnia się region północny (71% respondentów). Z kolei największy odsetek deklaracji redukcji zatrudnienia odnotowano w regionie wschodnim (24%).

Spośród branż, największy odsetek deklarujący wzrost zatrudnienia (40%) stanowią przedstawiciele branży pośrednictwa finansowego. Przy pytaniu o zmniejszenie zatrudnienia wyróżnia się branża budowlana (35%), na drugim miejscu plasuje się przemysł (18%). W co piątej badanej firmie planowane jest zatrudnienie nowych pracowników w działach produkcyjnych (19%). W drugiej kolejności firmy chcą zatrudniać pracowników działów sprzedaży (15%).

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: