eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolscy internauci a bezpieczeństwo internetowe

Polscy internauci a bezpieczeństwo internetowe

2011-12-06 13:27

Polscy internauci a bezpieczeństwo internetowe

Czy któreś z tych zagrożeń dotknęło Cię osobiście lub kogoś, kogo znasz? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

BezpieczniejwSieci.org już po raz drugi prezentuje raport o stanie świadomości zagrożeń występujących w Internecie. Wynika z niego m.in., że 3/4 internautów chce zwiększyć swój poziom wiedzy o bezpieczeństwie w sieci. Dlatego w tym roku przygotowana została dodatkowo aplikacja mobilna, będąca prostym poradnikiem o bezpiecznym surfowaniu w Internecie oraz pozwalająca sprawdzić swój poziom wiedzy w tym zakresie. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna dla telefonów z systemem Android - wystarczy wpisać bws w polu wyszukiwania na stronie market.android.com. Wersja na iPhone pojawi się w drugiej połowie grudnia.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo sieci w 2012

Najczęstsze zagrożenia

- Tegoroczny raport BezpieczniejwSieci.org wyraźnie pokazuje wzrost aktywności cyberwłamywaczy w naszym kraju – mówi Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej – Bez względu na to, czy motywacją ataku jest chęć zarobienia pieniędzy czy też zwykła zabawa, dla ofiary zawsze będzie to dotkliwe doświadczenie. Znane są m.in. przypadki opublikowania prywatnych zdjęć lub ujawnienia ściśle tajnych danych mających wpływ na stosunki międzynarodowe państw.

Jakie nieszczęśliwe zdarzenia spotykają surfujących w sieci Polaków? Przeważnie utrata danych z różnych przyczyn (czyli także z powodu awarii komputera), ale coraz częściej do naszych drzwi pukają cyberprzestępcy w celu kradzieży wrażliwych informacji. Poufne dane mogą zostać wyłudzone za pomocą fałszywych emaili lub stron z formularzem wymagającym potwierdzenia danych. Działania takie określamy mianem phishingu – według raportu obiektem tego ataku stał się już co czwarty polski internauta.

fot. mat. prasowe

Czy któreś z tych zagrożeń dotknęło Cię osobiście lub kogoś, kogo znasz?

Czy któreś z tych zagrożeń dotknęło Cię osobiście lub kogoś, kogo znasz?

- Włamanie do bankowego konta internetowego zostało uznane za równie dotkliwe co napad na ulicy. Za bardziej dotkliwe uznano tylko pożar mieszkania i włamanie. Dlatego tak ważna jest rola instytucji finansowych w procesie przeciwdziałania i zapobiegania tego typu zdarzeniom. Jako bank zabezpieczamy naszych klientów poprzez dostarczanie im najlepszych rozwiązań technologicznych ale nie zapominamy o edukacji klientów. Dlatego uczymy ich podstawowych zasad zachowania bezpieczeństwa i ochrony danych w sieci – komentuje Miłosz Brakoniecki, Dyrektor Internetu i Integracji Międzykanałowej w Banku Zachodnim WBK.

Konsekwencje utraty danych mogą być dla nieostrożnego użytkownika sieci bardzo różne. Na wyobraźnię najsilniej oddziałują włamania do kont bankowych – aż 11% polskich internautów zna kogoś, kto padł ofiarą takiego ataku i utracił w ten sposób przynajmniej część środków pieniężnych.

Ignorowane niebezpieczeństwo

- Mimo, że groźba staje się coraz bardziej realna, kwestia zagrożeń w sieci wciąż traktowana jest po macoszemu – mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń, Kaspersky Lab Polska. – Z badania wynika, że aż 80% spośród 16 mln polskich internautów świadomie łamie zasady bezpieczeństwa w Internecie.

fot. mat. prasowe

Niebezpieczne zachowania

Niebezpieczne zachowania

Podobnie jak w ubiegłym roku, wciąż popełniane są te same, podstawowe błędy. Głównie ściąganie potencjalnie szkodliwych plików lub wchodzenie na strony mimo informacji o ich możliwej szkodliwości.

- Do mniej oczywistych uchybień zaliczymy łączenie się z niezabezpieczoną siecią wi-fi lub ignorowanie ostrzeżenia o nieszyfrowanym połączeniu, bez popularnej „kłódeczki” wyświetlającej się w lewym górnym rogu przeglądarki – mówi Przemysław Pluta, Country Manager PayPal Polska - W obu tych przypadkach możemy łatwo narazić się na przejęcie naszych danych przez przestępcę.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: