eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolacy a lokowanie produktu

Polacy a lokowanie produktu

2011-12-06 13:52

Przeczytaj także: Product placement a idea placement


Tymczasem wyniki dotyczące zrozumienia oznaczenia komunikującego product placement wśród osób, które je zauważyły podczas oglądania telewizji wykazują, że aż 70,5% osób w wieku 55+ nie wie, co oznacza „audycja zawiera lokowanie produktu”. Również zdecydowana większość osób z wykształceniem podstawowym (64,6%) przyznaje, że jest to dla nich komunikat niezrozumiały. Natomiast, większość osób, które odpowiedziały, iż wiedzą co oznacza lokowanie produktu jest w wieku 18-44 lat (63%) oraz pochodzą z miasta (60,2%).

fot. mat. prasowe

Czy wie Pan(i) co oznacza "audycja zawiera lokowanie produktu"? wg wieku

Czy wie Pan(i) co oznacza "audycja zawiera lokowanie produktu"? wg wieku


Katarzyna Strzelczyk, Marketing Specialist PMR Research, uważa, „że młode pokolenie Polaków miało większą szansę z jednej strony na zetknięcie się z samym komunikatem nt. wprowadzenia oznakowania do mediów (oglądają programy gdzie on się pojawia), z drugiej strony są dociekliwi i łatwo mogą dotrzeć do tej informacji w Internecie - wpiszą zapytanie w wyszukiwarkę, a tam czeka na nich mnóstwo wpisów na ten temat”.

Podczas badania respondenci, którzy spotkali się z oznaczeniem „audycja zawierała lokowanie produktu” podczas oglądania telewizji i stwierdzili, że wiedzą co to znaczy, zostali poproszeni o wytłumaczenie go własnymi słowami. Najczęściej pojawiała się odpowiedź, iż jest to reklama produktu, ukryta reklama oraz forma promocji (79% odpowiedzi). Większość ankietowanych rozumiało, że jest to związane z eksponowaniem konkretnego produktu (marki), czyli będzie na przykład widoczne logo producenta. Jednakże pojawiły się również odpowiedzi, które mogą sugerować niepokój spowodowany brakiem dokładnej wiedzy na temat tego, co się kryje pod określeniem „lokowanie produktu”, m.in.: „coś, co działa na podświadomość”, „reklama w podświadomości”, „reklama, która ma mi utkwić w pamięci”, „produkt jest puszczany w jakimś programie i zostaje w psychice odbiorcy” (3% odpowiedzi). Ponadto część respondentów myliła to pojęcie ze sponsoringiem lub też podawali odpowiedzi zupełnie niezwiązane z prawdziwym znaczeniem, np.: „oznacza, że produkt jest polski”, „nie można nagrywać”, „recykling, zdrowa żywność” (18%).

Podsumowując, można stwierdzić, iż połowa oglądających telewizję Polaków, spotkała się z bannerem „audycja zawierała lokowanie produktu”, z czego jedynie jedna trzecia deklaruje, iż wie co to znaczy a i tak nie wszyscy spośród nich (21%) faktycznie mają taką wiedzę. Pozostaje pytanie, czy zatem poza samym wprowadzeniem oznakowania, urzędnicy nie powinni zająć się również objaśnieniem skąd się ono wzięło i co oznacza?

Informacje o badaniu
Ogólnopolskie badanie konsumenckie zostało przeprowadzone przez PMR Research w październiku 2011 r. na reprezentatywnej próbie 1 000 pełnoletnich Polaków. Błąd oszacowania wyniósł maksymalnie 5%.

Przeczytaj także: TVP zapłaci karę za reklamy TVP zapłaci karę za reklamy

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: