Rynek pracy IT w Polsce
2011-12-08 13:34
Absolwenci kierunków informatycznych w szkołach wyższych w Polsce w latach 2004-2010 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Gdzie i za ile praca dla specjalistów IT?
fot. mat. prasowe
Absolwenci kierunków informatycznych w szkołach wyższych w Polsce w latach 2004-2010
Ze wszystkich województw jedynie małopolskie odnotowało wzrost liczby absolwentów kierunków informatycznych w ostatnich pięciu latach. W latach 2006-2010, odsetek absolwentów z Małopolski w całkowitej liczbie osób kończących kierunki informatyczne wzrósł o niemal 5 punktów procentowych.
Polscy informatycy najczęściej wykorzystują w pracy takie języki programowania jak: SQL/PLSQL (48% ankietowanych) oraz HTML/CSS (33%). Szerokie zastosowanie wymienionych języków świadczy o dużej popularności technologii teleinformatycznych i ich dynamicznym rozwoju.
W przypadku narzędzi bazodanowych informatycy najczęściej wskazywali na znajomość Microsoft SQL Server (36%), MySQL (31%) oraz Oracle (28%). Tylko 15% osób posługuje się w pracy PostgreSQL.
fot. mat. prasowe
Narzędzia bazodanowe wykorzystywane w pracy przez informatyków *%, n=6 223+
Najczęściej używanym przez informatyków systemem operacyjnym jest Windows (95% wskazań). Pracę w systemie Linux deklaruje niemal dwukrotnie mniej osób (49%). Wyniki te świadczą o dominującej roli oprogramowania Microsoft w codziennej pracy informatyków.
Bezpłatny program GIMP staje się konkurencją dla komercyjnego rozwiązania jakim jest Photoshop - 13% informatyków posługuje się w pracy programem graficznym Photoshop, ale już 11% wskazuje na GIMP. 7% informatyków używa programu Corel Draw.
fot. mat. prasowe
Narzędzia graficzne wykorzystywane w pracy przez informatyków *%, n=6 223+
31% informatyków administruje w firmie siecią LAN. Tylko nieco mniej posiada doświadczenie z serwerami HTTP.
oprac. : eGospodarka.pl