eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolacy nie biorą urlopu chorobowego

Polacy nie biorą urlopu chorobowego

2011-12-12 14:06

Polacy nie biorą urlopu chorobowego

Czy zdarza Ci się przychodzić chorym do pracy? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wraz ze spadająca temperaturą za oknem zwiększają się szanse na przeziębienie czy grypę. Przez najbliższych kilka miesięcy pracownicy będą kaszleć, kichać i rozsiewać w pracy zarazki. Z badań serwisu pracy Praca.pl wynika, że zaledwie 15% Polaków nie przychodzi do pracy, kiedy są chorzy. Czy i dlaczego boimy się chorować?

Przeczytaj także: Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

„Co szef powie na moje zwolnienie chorobowe? Może lepiej jakoś się przemęczę, a przeziębienie samo przejdzie?” - tak myśli bardzo duża część Polaków. Według badań przeprowadzonych wśród ponad 1500 użytkowników serwisu Praca.pl, ponad połowa rodaków (55%) uważa, że nie może pozwolić sobie na chorowanie i w związku z tym nie przychodzenie do pracy. Przy drobnych przeziębieniach, do pracy przychodzi 38% pracowników. Zaledwie 7% Polaków, kiedy czuje się źle idzie do lekarza po zwolnienie chorobowe.

fot. mat. prasowe

Czy zdarza Ci się przychodzić chorym do pracy?

Czy zdarza Ci się przychodzić chorym do pracy?


Oko szefa leczy

Analizując wyniki ankiety serwisu Praca.pl można odnieść wrażenie, że wzrok pracodawcy ma właściwości lecznicze. Aż 43% badanych nie decyduje się na urlop chorobowy, gdyż przełożony na zwolnienie z pracy patrzy niechętnie. Taki stan rzeczy potwierdzają obserwacje specjalistów. Lekarz internista Elżbieta Blicharz ze Scanmed Multimedis w Krakowie podkreśla, że coraz częściej pacjenci odmawiają przyjęcia zwolnienia lekarskiego.

Z ankiety serwisu Praca.pl wynika, że 15% pracowników nie przychodzi do pracy w czasie choroby, ale zaledwie 7% idzie na zwolnienie chorobowe. Co robią pozostali? Biorą urlop wypoczynkowy, który nie jest negatywnie oceniany przez pracodawcę. „Bardzo często w ramach praktyki zawodowej słyszę, że Pacjenci wolą wziąć urlop niż pozwolić się wysłać na odpoczynek w domu ze skierowania lekarskiego.

Taki stan rzeczy to efekt zarówno napiętnowania pracownika, który idzie na zwolnienie oraz obaw związanych z możliwością utraty pracy. Ten pierwszy element dotyczy w dużej mierze młodszych pracowników, czyli tych obecnych dwudziestoparolatków i ludzi zaraz po 30-tym roku życia. „Wyścig szczurów” wymaga dyspozycyjności oraz pełnego zaangażowania w sprawy zawodowe. Z kolei Pacjenci starsi – po 50 tym roku życia - boją się utraty pracy. Ich perspektywa na rynku pracy nie jest atrakcyjna zatem nie mogą sobie pozwolić na nieobecność w pracy, a już zupełnie nie wchodzi w grę zwolnienie lekarskie” - komentuje internista Elżbieta Blicharz.

Nie stać mnie na chorowanie

Jednym z ważnych powodów, dla których pracownicy mimo choroby przychodzą do pracy są względy finansowe. Dla co dziesiątego sprawa jest prosta – absencja w pracy oznacza brak wynagrodzenia. 11% badanych w ankiecie Praca.pl wskazało jako powód przychodzenia do pracy chorym - brak umowy o pracę.

„Osoba, która pracuje w szarej strefie bądź jest zatrudniona w oparciu o umowę o dzieło, w przypadku choroby nie ma żadnego zabezpieczenia finansowego. Pracodawca nie zapłaci takiej osobie za czas nieobecności w pracy. Wiele osób z tej grupy nie ma zatem wyjścia – jeśli chcą mieć na czynsz, na chorowanie nie ma w ich grafiku miejsca.” - wyjaśnia prezes Praca.pl Krzysztof Kirejczyk.

Na urlop chorobowy nie decydują się również Ci, którzy umowę o pracę mają, ale niskie zarobki nie pozwalają na stratę nawet części wynagrodzenia. Dla co trzeciego pracującego Polaka, fakt obniżenia wynagrodzenia do 80% płacy zasadniczej za czas choroby, wynikający z art 92 Kodeksu Pracy, jest wystarczającym powodem, by narażać zdrowie swoje i innych. 31% rodaków, nie chcąc dostawać niższego wynagrodzenia, wybiera pracę z gorączką.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: