eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyIndeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2011

2011-12-13 10:01

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2011 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W listopadzie br. spadł Indeks Biznesu PKPP Lewiatan - roczny o dwa punkty do 46 pkt, a kwartalny o trzy punkty do 45 pkt. To najniższy poziom od początku roku, co oznacza oczekiwanie osłabienia koniunktury w ostatnim kwartale.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2011

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2011

Wynika to z rosnącej niepewności rozwoju sytuacji gospodarczej na świecie w związku kryzysem zadłużeniowym w strefie euro, ale także z obserwowanego już osłabienia dynamiki popytu wewnętrznego. Wprawdzie ostatnie dane dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej, produkcji sprzedanej przemysłu, czy dynamiki inwestycji jeszcze nie wyglądają pesymistycznie, to jednak mamy wyraźny spadkowy trend spożycia ogółem w ostatnim kwartale, a obecnie znaczne spowolnienie wzrostu w budownictwie oraz wyhamowanie dynamiki eksportu.

fot. mat. prasowe

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan

Malejące przyrosty zatrudnienia oraz wysokie bezrobocie zapewne przełożą się na ograniczenie podwyżek płac i dalsze obniżenie tempa wzrostu konsumpcji. Nie można się też spodziewać, by wobec pesymistycznych przewidywań koniunktury światowej przedsiębiorstwa utrzymały aktualne tempo wydatków inwestycyjnych. Pocieszający jest jednak przyspieszający mimo kryzysu na świecie napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w listopadzie utrzymał tendencję spadkową i uległ kolejnej redukcji, indeks roczny o dwa punkty do 46 pkt, a indeks kwartalny o trzy punkty do 45 pkt.. Indeksy znalazły się na najniższym poziomie od początku tego roku, co oznacza, że osłabienie koniunktury w ostatnim kwartale uważane jest za prawie pewne. Możemy jednak ciągle oczekiwać dobrego tempa wzrostu PKB za cały mijający rok. W pierwszej fazie nadchodzące spowolnienie nie będzie odczuwalne zbyt dotkliwie z powodu dobrej kondycji tak sektora przedsiębiorstw jak i banków, oraz deficytu budżetowego znajdującego się w pełni pod kontrolą.

fot. mat. prasowe

Kwartalne indeksy czynników

Kwartalne indeksy czynników

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeksy popytu, które maleją już od kilku miesięcy, uległy kolejnej obniżce: indeks kwartalny aż o pięć punktów, a roczny o dwa punkty, odpowiednio do 44 pkt i 49 pkt. Wprawdzie aktualne wyniki sprzedaży detalicznej, produkcji sprzedanej przemysłu, czy dynamiki inwestycji jeszcze nie wskazują istotnego spowolnienia, jednak tendencje spożycia ogółem w trzecim kwartale, obecnie w zakresie dynamiki produkcji budowlanej, czy eksportu wyraźnie to sygnalizują. Przedsiębiorstwa notują spadek zamówień tak krajowych jak i zagranicznych. Malejące przyrosty zatrudnienia oraz wysokie bezrobocie zapewne przełożą się na ograniczenie podwyżek płac, które ciągle jeszcze rosną, i dalsze obniżenie tempa wzrostu konsumpcji. Nie można się też spodziewać, by wobec pesymistycznych przewidywań koniunktury światowej, a co za tym idzie eksportu, przedsiębiorstwa utrzymały aktualne tempo wydatków inwestycyjnych. Pocieszający jest jednak przyspieszający mimo kryzysu na świecie napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: