Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2011
2011-12-13 10:01
Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2011
Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)
Indeksy finansów zarówno kwartalny jak i roczny od kilku miesięcy w zasadzie nie ulegają większym zmianom pozostając lekko poniżej połowy skali, obecnie na poziomie 46-47 pkt. Ostanie dane za trzeci kwartał potwierdziły bardzo dobrą kondycję finansową przedsiębiorstw, zarówno pod względem płynności jak i rentowności. Podobnie w bardzo dobrej kondycji znajduje się sektor bankowy, który za trzy kwartały wykazał rekordowe zyski i wydaje się odporny na zawirowania rynków międzynarodowych. Niestety już teraz widzimy wyraźne wyhamowanie akcji kredytowej, tak z segmencie ludności jak i sektora przedsiębiorstw, gdzie po prawie dwuletniej stagnacji dopiero co nastąpiło ożywienie inwestycyjne, które jednak z pewnością wkrótce wyhamuje wobec rosnącej niepewności w gospodarce i na rynkach finansowych. Do zaciągania kredytu nie zachęca też wysoka stopa procentowa, utrzymywana na tym poziomie z powodu słabego złotego.
fot. mat. prasowe
Roczne indeksy czynników
Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)
Indeks makroekonomiczny kwartalny uległ niewielkiej poprawie o jeden punkt do 43 pkt., a indeks roczny stracił trzy punkty do najniższego od roku poziomu 40 pkt. W tym sezonie niewiele udało się zredukować bezrobocie, a teraz wobec pogarszania się perspektyw gospodarki światowej możemy spodziewać się już tylko jego wzrostu. Inflacja utrzymuje się uporczywie powyżej celu inflacyjnego, a bardzo wysoki wzrost cen producenta źle wróży na przyszłość. Wprawdzie deficyt handlowy pozostaje na stosunkowo niewysokim poziomie, ale deficyt na rachunku bieżącym bije kolejne rekordy. Jedynie deficyt budżetowy udaje się utrzymać poniżej założeń planu, jednak stosunkowo duży dług publiczny może stać się poważnym kłopotem w warunkach wzrostu niepewności i zawirowań na rynkach finansowych. W obecnej sytuacji gospodarki światowej utrzymanie ratingu finansowego wymaga spełnienia zaostrzonych rygorów stabilności.
fot. mat. prasowe
Indeksy szczegółowe
Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych).
Indeks wpływu czynników politycznych poszybował znowu do góry: indeks kwartalny o całe trzy punkty do 58 pkt., a indeks roczny o dwa punkty do 55 pkt. Widzimy uspokojenie sytuacji na scenie politycznej po okresie niepewności związanej z wyborami, oraz dyskusją nad kształtem przyszłorocznego budżetu.
Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.
Przeczytaj także:
Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2012
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl