eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyTendencje na rynku pracy specjalistów 2011

Tendencje na rynku pracy specjalistów 2011

2011-12-13 11:27

Tendencje na rynku pracy specjalistów 2011

Wynagrodzenie miesięczne brutto wg stanowisk © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Antal International, firma rekrutująca specjalistów i menedżerów, opublikował wyniki dziesiątej edycji badania Antal Global Snapshot. Wyniki wskazują na ustabilizowaną dynamikę rynku pracy. Ponad połowa pracodawców (57%) deklarowała potrzebę zatrudniania, a 15% - konieczność zwalniania specjalistów i menedżerów w drugiej połowie października 2011 r. W przypadku planów na kolejne trzy miesiące, odsetek pracodawców deklarujących konieczność rekrutacji i zwalniania pracowników z tej grupy wynosi odpowiednio 49% i 15%.

Przeczytaj także: Tendencje na rynku pracy specjalistów II kw. 2011

Według wyników 10 edycji badania Antal Global Snapshot, plany związane z zatrudnianiem specjalistów i menedżerów w Polsce są optymistyczne. W październiku, kiedy badanie było przeprowadzane, 57% pracodawców deklarowało prowadzenie procesów rekrutacyjnych na średnie i wyższe stanowiska. 49% badanych wykazało chęć zatrudniania pracowników z tej grupy w ciągu kolejnych trzech miesięcy.

Rok 2011, pomimo zawirowań rynkowych, możemy oceniać naprawdę dobrze. Potwierdzają to wyniki 10 edycji badania dynamiki zatrudnienia Antal Global Snaphot, które wskazują na dobrą sytuację na rynku pracy również pod koniec roku. Liczba prowadzonych przez nas projektów rekrutacyjnych daje podstawy sądzić, że dobrym kandydatom coraz łatwiej jest znaleźć ciekawą pracę. Zwłaszcza specjaliści o niszowych kompetencjach i kwalifikacjach mogą przebierać w ofertach. W 2011 roku wzrosły też wynagrodzenia specjalistów i menedżerów – w niektórych branżach odnotowane wzrosty sięgały kilkunastu procent.
Dynamika zatrudniania, jak i planów związanych z zatrudnianiem specjalistów i menedżerów pozostaje na podobnym poziomie od pięciu edycji badania, czyli od początku 2010 roku. W ujęciu kwartalnym, zarówno w przypadku zatrudniania i planów zatrudniania na najbliższe trzy miesiące, procent pracodawców zmniejszył się o dwa punkty. Z kolei odsetek pracodawców redukujących i planujących redukcję pracowników ze stanowisk specjalistycznych i menedżerskich zwiększył się odpowiednio o trzy i cztery punkty procentowe.

„Wyniki kolejnej, dziesiątej już edycji badania Antal Global Snapshot pozwalają wierzyć, że sytuacja na rynku pracy jest stabilna i w najbliższy czasie nie ulegnie znacznemu pogorszeniu. Liczba prowadzonych przez nas projektów rekrutacyjnych potwierdza wyniki badania. Antal International wciąż rekrutuje nowych konsultantów, ponieważ stale mamy nowe zapytania od pracodawców” – komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International, firmy rekrutującej specjalistów i menedżerów, i członek zarządu Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Pracodawcy intensywnie zatrudniają w branżach: Usługi dla Biznesu, Księgowość, Firmy Consultingowe (73%); Technologia, ICT-sprzęt, Przechowywanie, Sieci (71%); Opieka Medyczna, Biotechnologia, Badania Kliniczne, Sprzęt Medyczny (70%). Najwięcej firm wskazujących potrzebę rekrutacji w najbliższych trzech miesiącach jest w branżach: Technologia, ICT-sprzęt, Przechowywanie, Sieci (83%); IT-oprogramowanie, Usługi IT (66%); oraz Ubezpieczenia i Instytucje Bankowe (59%).

Rynek pracy specjalistów i menedżerów w roku 2011 i prognozy na rok 2012

Dla części specjalistów i menedżerów rok 2011 zdecydowanie był rokiem kandydata. Dotyczyło to osób o cennych dla pracodawców kwalifikacjach. Nie wszystkie branże w pełni otrząsnęły się ze spowolnienia gospodarczego z lat ubiegłych, ale we wszystkich zaobserwowaliśmy zwiększenie liczby projektów rekrutacyjnych. Do branż szczególnie dynamicznie prowadzących rekrutację w 2011 roku z pewnością możemy zaliczyć IT i Telekomunikację oraz szeroko pojętą branżę inżynieryjną.

W tym przypadku konkurencję na rynku pracy pogłębiła oferta niemieckich pracodawców. „Stosunkowo niewielu specjalistów zdecydowało się na wyjazd za granicę ze względu na wysokie koszty życia w Niemczech, konieczność znajomości języka niemieckiego oraz wysokie koszty psychologiczne wyjazu, np. rozłąki z bliskimi. Jednak świadomość dostępnych możliwości rozwoju kariery za granicą sprawia, że polscy pracodawcy muszą zadbać o przedstawienie równie interesujących ofert w kraju.” - tłumaczy Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: