Perspektywy zatrudnienia I kw. 2012
2011-12-13 13:55
Przeczytaj także: Jaki rynek pracy przyniesie nowy rok?
„Produkcja przemysłowa to sektor najbardziej czuły na zmiany koniunktury i niska prognoza odzwierciedla niepewność pracodawców co do najbliższej przyszłości. Wielu z nich woli wstrzymać się z długofalowymi inwestycjami w nowe etaty. W tej sytuacji nasi klienci, głównie duże firmy produkcyjne, chętniej sięgają po innowacyjne rozwiązania, takie jak outsourcing procesów biznesowych, czyli zewnętrzne wsparcie na przykład produkcji lub logistyki,” ¬- komentuje Iwona Janas.
Prognozy regionalne są umiarkowane i wskazują na słabą dynamikę rynku pracy. W pięciu z sześciu badanych regionach Polski odsetek pracodawców przewidujących wzrost zatrudnienia w I kwartale 2011 r. jest nieco większy, niż tych planujących redukcje.
Najwyższa prognoza netto zatrudnienia odnotowana została dla regionu Południowego i osiągnęła umiarkowane +7%. W regionie Północnym wynik +4% wskazuje na poprawę nastrojów w ujęciu rocznym, przy braku zmiany kwartał do kwartału. Najsłabiej w nadchodzącym kwartale przedstawiają się perspektywy zatrudnienia w regionie Północno-Zachodnim. Prognoza netto zatrudnienia w tym regionie na poziomie 0 oznacza równoważenie się intencji do tworzenia i redukcji etatów. Znaczące pogorszenie nastrojów pracodawców odnotowano w regionie Centralnym, prognoza netto zatrudnienia osiąga tam +1% i jest to najniższy poziom od II kwartału 2009 r. Wynik ten jest słabszy o 5 punktów procentowych w ujęciu kwartalnym oraz o 13 punktów procentowych rok do roku.
Globalne wyniki badania wskazują, że w 31 spośród 41 badanych krajach w I kwartale 2012 r. więcej pracodawców planuje zwiększanie zatrudnienia, niż jego redukcje. Największy optymizm przejawiają respondenci z Indii, Brazylii, Tajwanu, Panamy i Turcji. Z kolei najbardziej sceptyczni są pracodawcy w Grecji, na Węgrzech, we Włoszech i w Hiszpanii.
Kolejny raport z prognozami dla II kwartału 2012 r. będzie opublikowany w dniu 13 marca 2012 r.
fot. mat. prasowe
Prognoza netto zatrudnienia wg sektorów
Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Badanie jest przeprowadzane od prawie 50 lat, aktualnie wśród blisko 65 000 pracodawców w 41 krajach i jest jednym z najbardziej wiarygodnych badań rynku pacy na świecie. Raport dla I kwartału 2012 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych przeprowadzonych pomiędzy 20 października a 2 listopada 2011 r. W Polsce wyniki Barometru Manpower Perspektyw Zatrudnienia publikowane są od II kwartału 2008 r. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 750 pracodawców. Więcej informacji na temat raportu ManpowerGroup dostępnych jest na www.manpowergroup.pl w zakładce Badania/ Dla Mediów, w sekcji Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl