Infrastruktura drogowa i opłaty za korzystanie z dróg
2011-12-14 00:05
Wydatki GDDKiA © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: System viaTOLL ma już rok
- By uzyskać zadowalające wpływy do budżetu państwa z tytułu funkcjonowania systemu finansowania inwestycji drogowych i móc traktować je jako stałe źródło finansowania budowy, modernizacji i utrzymania polskiej sieci drogowej, konieczne jest zapewnienie optymalnego pokrycia kraju systemem elektronicznego poboru opłat połączonego z wysokim poziomem kontroli i maksymalnej jego szczelności - czytamy w raporcie.W dokumencie podkreślano, że inwestycje w dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową są koniecznością. Ma ona niebagatelny wpływ na konkurencyjność gospodarki. Jest to szczególnie ważne dla kraju na takim etapie rozwoju, na jakim jest Polska – nadal musimy zmniejszać dystans, jaki dzieli nas od krajów starej Unii pod względem rozwoju gospodarczego, a nie cieszyć się ze stanu obecnego.
Eksperci Pracodawców RP ocenili, że zaniedbania w zakresie inwestycji infrastrukturalnych wynikają m.in. z wad poszczególnych regulacji prawnych i niedostatecznego finansowania tych przedsięwzięć. Chociaż, paradoksalnie, coraz więcej pieniędzy przeznacza się na budowę dróg, to brak środków nadal stanowi jedną z głównych barier dla modernizacji sieci komunikacyjnej w Polsce.
- Obowiązujący do końca czerwca 2011 r. system winietowy okazał się wadliwy. Chociaż w założeniu miał być jednym ze źródeł finansowania inwestycji drogowych, to w ostatnim okresie jego obowiązywania niemal 100% wpływów z tego tytułu przeznaczane było na rekompensaty dla koncesjonariuszy autostrad płatnych - napisano w raporcie. Eksperci Pracodawców RP podkreślili jednocześnie, że urzędnicy wyznaczyli nierealny termin na rozstrzygnięcie skomplikowanego przetargu na wyłonienie wykonawcy systemu e-myta, zakładając, że postępowanie zostanie rozstrzygnięte w ciągu pół roku. A przecież musieli być świadomi tego, że opóźnienie rozstrzygnięcia przetargu jeszcze bardziej zmniejsza szanse uruchomienia systemu w ustawowym terminie. Dla przykładu w Austrii, gdzie funkcjonuje analogiczny system naziemny, jego wdrożenie trwało półtora roku.
fot. mat. prasowe
Wydatki GDDKiA
Z raportu Pracodawców RP wynika, że inwestycje drogowe zależą nie tylko od pozyskania środków finansowych. - Państwo powinno z większą otwartością podchodzić do budowy dróg w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego tym ważniejsze, że stan finansów publicznych budzi obawy o dalsze finansowanie inwestycji drogowych. Należy również przeprowadzić osobny audyt przepisów, kształtujących przebieg formalno-prawnego przygotowania inwestycji.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl