Najbardziej zakorkowane miasta Polski XII 2011
2011-12-15 10:03
Przeczytaj także: Najbardziej zakorkowane miasta Polski
Warszawa
Wiosną w stolicy w godzinach szczytów komunikacyjnych w ścisłym centrum jeździło się ze średnią prędkością 21 km/h. Warszawa nadal ma jedno z najbardziej zakorkowanych centrum w Polsce. Na drogach panuje trudna sytuacja; jest tłoczno. Największe powody do narzekań mają kierowcy poruszający się w promieniu do dwóch kilometrów od centrum, średnia prędkość w godzinach porannego (06:00-09:00) i popołudniowego szczytu (16:00-18:00) nie przekracza 19 km/h. Nieco szybciej jeździ się w odległości 2-5km od ścisłego centrum – średnio 23km/h. W związku z budową centralnego odcinka II linii metra zamknięty dla ruchu został odcinek ulicy Świętokrzyskiej pomiędzy ulicami Czackiego i Nowy Świat, a także ul. Sokola między Wybrzeżem Szczecińskim a Zamojskiego. Zmiany w organizacji ruchu wprowadzono także na al. Solidarności na odcinku od ul. Szwedzkiej do pl. Bankowego, a na ul. Targowej na odcinku między Białostocką a 11-ego Listopada. Budowa II linii metra znacznie utrudnia ruch w mieście. Szansy na dużo szybszą jazdę nie ma nawet na jego obrzeżach. W odległości zarówno 5-10 km jak i 10-15 km od centrum jedzie się ze średnią prędkością 27 km/h i 29 km/h.
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe
Średnia prędkość w zależności od odległości od centrum - Warszawa
Średnia prędkość w zależności od odległości od centrum - Warszawa
Gdańsk
Pół roku temu Gdańsk na tle całego kraju wypadał nie najgorzej – w czasie komunikacyjnego szczytów przez ścisłe centrum jeździło się ze średnią prędkością 24-27 km/h. Teraz w Gdańsku jeździ się znacznie gorzej. Utrudnienia w ruchu czekają kierowców zarówno w centrum jak i na drogach dojazdowych. Największe powody do narzekań mają kierowcy poruszający się w promieniu do dwóch kilometrów od centrum - średnia prędkość w godzinach porannego (06:00-09:00) i popołudniowego szczytu (16:00-18:00) nie przekracza 21km/h. Wolniej niż pół roku temu poruszają się także kierowcy na dalszych odcinkach. W odległości 2-5 km od centrum średnia prędkość sięga 26 km/h. Największe korki tworzą się w południowych dzielnicach Gdańska, najtrudniej jeździ się po Wrzeszczu, Oliwie i na Morenie. Utrudnienia w ruchu związane są z budową Trasy Słowackiego pomiędzy Grunwaldzką a Legionów i Rzeczpospolitej. Szansy na dużo szybszą jazdę nie mają nawet kierowcy na obrzeżach miasta. W odległości zarówno 5-10 km, jak i 10-15 km od centrum jedzie się ze średnie prędkości oscylującą w granicach 31 - 37 km/h. Korki tworzą się na drogach dojazdowych do miasta.
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe
Średnia prędkość w zależności od odległości od centrum - Gdańsk
Średnia prędkość w zależności od odległości od centrum - Gdańsk
Wrocław
Stolica Dolnego Śląska pół roku temu nie należała do najszybszych polskich miast. Prędkość osiągana w ścisłym centrum w godzinach porannego szczytu oscylowała w okolicach 22 km/h. Niestety po Wrocławiu jeździ się jeszcze gorzej. Największe powody do narzekań mają poruszający się w promieniu do dwóch kilometrów od centrum, średnia prędkość w godzinach porannego (06:00-09:00) i popołudniowego szczytu (16:00-18:00) nie przekracza 18km/h. Tak źle jeszcze nie było. Korki tworzą się na ulicach dojazdowych do Rynku oraz na ul. Grodzkiej, Erecińskiej i Grabiszyńskiej. Najgorzej wygląda centrum Wrocławia, zakorkowane jest Podwale, Piłsudskiego, Dyrekcyjna i okolice placu Społecznego. Wolniej jeżdżą także kierowcy w odległości 2-5 km od centrum - średnio tylko 23 km/h. Szansy na dużo szybszą jazdę nie mają nawet kierowcy na obrzeżach miasta. W odległości zarówno 5-10 km jak i 10-15 km od centrum jedzie się ze średnią prędkością oscylującą w granicach 40-44 km/h.
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe
Średnia prędkość w zależności od odległości od centrum - Wrocław
Średnia prędkość w zależności od odległości od centrum - Wrocław
![Korki w Polsce 2015 [© kichigin19 - Fotolia.com] Korki w Polsce 2015](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/korki/Korki-w-Polsce-2015-172144-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl