Wymiana ruchu IP w Polsce 2009-2011
2011-12-24 00:14
UKE przeprowadził analizę cen usług wymiany ruchu IP (tranzyt oraz peering) w Polsce i porównał je z cenami obowiązującymi na świecie. Analizie poddano okres 2009 – I poł. 2011.
Przeczytaj także: Globalny ruch IP: czterokrotny wzrost do 2014r.
Rynek wymiany ruchu IP w sieci internetWymiana ruchu IP w sieci Internet odbywa się za pomocą dwóch podstawowych technik, tj. tranzytu i peeringu.
Tranzyt co do zasady daje dostęp do całych zasobów światowej sieci i jest płatny. Natomiast peering daje dostęp do bezpośrednio połączonych sieci i ich klientów tranzytowych i spotykany jest zarówno w formie bezpłatnej jak i płatnej. Dzięki wskazanym sposobom wymiany ruchu, poszczególni dostawcy usług internetowych (ang. Internet Service Providers – ISP) uzyskują dostęp do sieci, a tym samym ich użytkownicy końcowi mogą korzystać z Internetu.
fot. mat. prasowe
Usługa tranzytu jest zawsze płatna, może być zakupiona bezpośrednio u operatora TIER-1 lub innego ISP będącego pośrednikiem.
Aktualnie sieci operatorów TIER-2 rozrosły się do takich rozmiarów, że bardzo często konkurują one z sieciami TIER-1, zarówno ceną jak i jakością i dostępnością zasobów z tych sieci, co zaowocowało możliwością zakupu usług dostępu do Internetu od tych operatorów. W dalszej części opracowania operatorów TIER-1 i TIER-2 nazwano wspólnie operatorami globalnego tranzytu IP Z kolei peering jako połączenie bezpośrednie umożliwia wymianę ruchu IP pomiędzy połączonymi sieciami o wyższej niż tranzyt, w szczególności międzynarodowy. Wynika to z mniejszej niż dla tranzytu, ilość urządzeń sieciowych pośredniających wymianie ruchu IP oraz mniejszej odległości pomiędzy punktami styku. To, w konsekwencji , powoduje mniejsze opóźnienia, zakłócenia czy prawdopodobieństwo utraty pakietów, wymaga jednak ustanowienia bezpośredniego nowego punktu styku pomiędzy sieciami, o ile kontrahent nie znajduje się w publicznym punkcie wymiany ruchu. Końcowym rezultatem są większe, niż w przypadku tranzytu, nakłady inwestycyjne.
Bezpłatny peering stosują:
- operatorzy globalnego tranzytu IP
- ISP posiadający tzw. otwartą politykę peeringową będący uczestnikami publicznych punktów wymiany ruchu IP. Operatorzy ci wymieniją się za darmo ruchem IP z każdym ISP zlokalizowanym w danym IXP.
- ISP posiadający swoją politykę peeringową w przypadku spełnienia przez kontrahenta warunków tej polityki np. wymagań co do wielkości ruchu.
Przeczytaj także:
#10yearchallange. Jak zmienił się ruch w sieci?
![#10yearchallange. Jak zmienił się ruch w sieci? [© NicoElNino - Fotolia.com] #10yearchallange. Jak zmienił się ruch w sieci?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/internet/10yearchallange-Jak-zmienil-sie-ruch-w-sieci-214608-150x100crop.jpg)
oprac. : Kamila Urbańska / eGospodarka.pl