57% specjalistów i menedżerów z obszaru IT, mających doświadczenie we współpracy na zasadzie kontraktu przedkłada taką formę zatrudnienia nad pracę etatową. Świadczy to o zmianie postaw tej grupy zawodowej uwarunkowanej coraz bardziej zmienną koniunkturą gospodarczą oraz wejściem pokolenia Y na rynek pracy - podaje Antal International.
Przeczytaj także:
Praca dla specjalistów raczej w dużych miastach
Praca etatowa? Wolę kontrakt
Tradycyjnie, w Polsce pracę specjalisty bądź menedżera utożsamia się z pracą etatową. Zmienna koniunktura gospodarcza wymaga od pracodawców i pracowników bardziej elastycznego podejścia do pracy. W krajach Europy Zachodniej już od lat wielu wysoko wykwalifikowanych specjalistów i menedżerów decyduje się na zatrudnienie kontraktowe. W szczególności przedstawiciele pokolenia Y ceniący work-life balance i różnorodność zadań chętnie decydują się pracować w ramach elastycznych form zatrudnienia. W Polsce ten trend jest silnie reprezentowany w obszarze IT. Respondenci wskazali współpracę na zasadzie projektu jako preferowaną formę pracy i uzyskiwania dochodu. Ponad połowa (57%) specjalistów i menedżerów IT, którzy mają doświadczenie związane ze współpracą na zasadzie kontraktu, preferuje właśnie taką formę zatrudnienia, natomiast dla 24% tej grupy zawodowej forma zatrudnienia w ogóle nie ma znaczenia. „Branża IT jest branżą bardzo dynamiczną. Specjaliści i menedżerowie są stale poszukiwani na rynku, znają swoją wartość i wiedzą, że współpraca na zasadach kontraktu nie stwarza dla nich ryzyka bezrobocia, a umożliwia udział w zróżnicowanych i niejednokrotnie bardzo interesujących projektach.” – komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.
Konkurencyjne wynagrodzenie to priorytet
Dla ponad połowy (51%) respondentów decydującym kryterium w przypadku podejmowania kolejnego projektu będą warunki finansowe. Często (16% wskazań respondentów) najważniejsza okazuje się jednak możliwość uczestniczenia w bardzo interesującym projekcie. Respondenci cenią również możliwość pracy zdalnej (9%), dogodny czas rozpoczęcia projektu (8%) oraz możliwość pracy za granicą (5%). Specjaliści i menedżerowie nie powinni mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia kontraktowego spełniającego te kryteria w wystarczającym stopniu. Większość respondentów poproszonych o generalną ocenę warunków współpracy na zasadzie kontraktu uznało je za satysfakcjonujące. Prawie wszyscy kontraktorzy IT są usatysfakcjonowani otrzymywanym wynagrodzeniem.
W przypadku 41% respondentów osiągane zarobki wahają się w granicach 5000-10 000 PLN netto miesięcznie. Wysoki odsetek respondentów (27%) osiąga całkowite miesięczne wynagrodzenie netto w granicach 10 000-15 000 PLN netto miesięcznie.