Przeczytaj także: Praca dla specjalistów raczej w dużych miastach
W Niemczech „contracting” rozumiany jest jako umowa dotycząca realizacji projektu dla jednego zleceniodawcy podobnie jak w Polsce. Natomiast, o ile w Polsce zatrudnienie o charakterze kontraktowym wśród specjalistów i menedżerów może być oparte o różne formy zatrudnienia bądź współpracy, w Niemczech w większości przypadków forma zatrudnienia jest ograniczona do umowy o pracę na czas określony (czas realizacji projektu), w której precyzyjnie opisany jest zakres obowiązków i harmonogram czasowy. „Contracting w Niemczech, jako forma prawna zatrudnienia, odpowiada w największym stopniu kontraktom menedżerskim w Polsce i nie należy tej formy zatrudnienia także mylić z niemieckimi odpowiednikami umowy o dzieło (Werkvertrag) i zlecenia (Dienstvertrag).” – podkreśla Katarzyna Soszka-Ogrodnik, rzecznik prasowy Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Gdy natomiast usługodawca ma zarejestrowaną działalność gospodarczą i świadczy usługi dla wielu usługobiorców jako niezależny freelancer, może realizować projekt w ramach kontraktu, rozliczając się w oparciu o faktury, baz nawiązania stosunku pracy. Wtedy nie ma znaczenia, czy realizacja kontraktu przebiega w siedzibie zleceniodawcy, czy w systemie home-office. Warto pamiętać, że w przeciwnym przypadku, tj. jeśli usługodawca wykonuje usługi dla jednego zleceniodawcy, zwłaszcza, jeśli działa w oparciu o dokładne wskazówki w zakresie realizacji zleconego projektu, organy skarbowe traktują tę formę zatrudnienia jako ukrytą pod działalnością gospodarczą formę umowy o pracę.
fot. mat. prasowe
Co będzie decydującym kryterium w przypadku podejmowania przez Pana/Panią kolejnego kontraktu?
Co będzie decydującym kryterium w przypadku podejmowania przez Pana/Panią kolejnego kontraktu?
Jak podkreśla Anna Kardymowicz, menedżer działu Doradztwa Personalnego Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, z obserwacji aktualnych tendencji na rynku pracy w Niemczech oraz doświadczeń rekrutacyjnych Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej wynika, iż ponad 50% kandydatów na stanowiska handlowe oraz menedżerskie różnego szczebla wykazuje zainteresowanie i preferuje współpracę na zasadzie kontraktów.
Informacje o badaniu
Badanie Kontraktorzy IT w Polsce przeprowadzone było metodą CAWI w terminie 03-10.10.2011. W badaniu udział wzięło 112 specjalistów i menedżerów IT z Polski, którzy współpracowali bądź współpracują na zasadzie kontraktu / projektu. Badanie było anonimowe.
![Zmiana pracy: dla menedżera to żaden problem [© BillionPhotos.com - Fotolia.com] Zmiana pracy: dla menedżera to żaden problem](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-pracy/Zmiana-pracy-dla-menedzera-to-zaden-problem-167783-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl