Ceny mieszkań w 2011 roku
2011-12-27 00:12
Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym największych miast Polski © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Ceny mieszkań XI 2011
Koniec roku 2011 przyniósł oczekiwane spadki cen mieszkań na rynku wtórnym oraz dość widoczną różnicę w stosunku do cen z początku roku. W ofertach zawartych w serwisie Dom.Gratka.pl wyraźnie widać jak ceny te spadały na przestrzeni całego roku. Użytkownicy, którzy ustawili sobie specjalne przypomnienie o zmianie ceny dostępne przy każdym ogłoszeniu na Dom.Gratka.pl, mogli obserwować obniżki już z poziomu elektronicznej skrzynki pocztowej.Wszędzie spadki cen
Ceny ofertowe mieszkań, a więc odzwierciedlające preferencje osób chcących sprzedać mieszkanie spadały we wszystkich badanych lokalizacjach. Największa zauważalna korekta średniej ceny metra kwadratowego mieszkania nastąpiła w Wałbrzychu, gdzie cena z grudnia 2011 jest niższa od styczniowej o prawie 15 proc. Najmniej potaniały natomiast mieszkania w Białymstoku, gdzie zmiana procentowa wynosi 0,21 proc.
Jeśli chodzi o duże aglomeracje miejskie to ceny spadały w następujący sposób: Gdańsk -2,52 proc., Katowice -4,8 proc., Kraków -2,87 proc., Poznań -4,99 proc., Warszawa -4,8 proc. Poniżej znajduje się tabela zmian we wszystkich lokalizacjach z cenami z poszczególnych miesięcy roku. Warto podkreślić, iż ceny transakcyjne w poszczególnych lokalizacjach mogą być jeszcze o kilka procent niższe.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym największych miast Polski
Jakich mieszkań szukaliśmy?
Z analiz serwisu Dom.Gratka.pl wynika, że Polacy szukali w 2011 roku głównie mieszkań dwupokojowych (49 proc. użytkowników), dalej w kolejności były osoby poszukujące mieszkań trzypokojowych (23 proc. użytkowników), następnie poszukiwane były kawalerki (16 proc. użytkowników), a na ostatnim miejscu użytkownicy poszukiwali mieszkań czteropokojowych i większych (12 proc.).
Rodzina na swoim – koniec marzeń o dopłatach
Nowe limity cenowe dla programu Rodzina na swoim w praktyce uniemożliwiły uzyskanie dopłaty do kredytów zaciąganych na zakup mieszkań z rynku wtórnego. W wielu miastach w ogóle nie znajdziemy mieszkań spełniających kryteria cenowe programu.
Prezydent Bronisław Komorowski 3. sierpnia br. podpisał znowelizowaną ustawę o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Do tego czasu nie było ograniczeń wiekowych dla osób ubiegających się o kredyt z dofinansowaniem, nowelizacja wprowadziła limit do 35 roku życia. Ten wymóg nie dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci. Możliwe też jest przyznanie kredytu małżeństwom, w których jedna z osób nie przekroczyła ustalonego wieku.
Ważną zmianą jest również wprowadzenie zapisu dotyczącego zniesienia dopłat, jeśli kredytobiorcy staną się w czasie ich trwania właścicielami kolejnej nieruchomości mieszkalnej.
Aktualnie osoby chcące skorzystać z programu mogą kredytować mieszkanie do 75 m kw. lub dom do powierzchni 140 m kw. Przy czym najwyższy poziom dopłaty mogą otrzymać nabywcy mieszkań do 50 m kw., a domów do 70 m kw. Dla singli te ograniczenia są jednak bardziej restrykcyjne, muszą się zadowolić mieszkaniami do 50 m kw., a dopłaty obejmą metraż do 30 m kw. Nie przewidziano możliwości dopłat do kredytów na zakup domów dla singli.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl