Inflacja I 2005
2005-02-16 00:02
W styczniu 2005 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych, według wstępnych danych, były wyższe niż w grudniu ub. roku o 0,1% oraz o 4,0% wyższe niż przed rokiem - podał Główny Urząd Statystyczny.
Przeczytaj także: Inflacja w 2004 r.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych obniżyły się o 0,3%. Tańszy niż w poprzednim miesiącu był drób. Potaniały również owoce. Mniej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za mięso wieprzowe, cukier, wędliny, mąkę oraz tłuszcze zwierzęce. Więcej należało natomiast zapłacić za warzywa. Podniesiono również ceny artykułów w grupie "mleko, sery i jaja" oraz ryb. Nieco więcej niż grudniu ub. roku konsumenci płacili za napoje bezalkoholowe. Nastąpił nieznaczny wzrost cen wyrobów tytoniowych, natomiast ceny napojów alkoholowych pozostały na poziomie zanotowanym miesiąc wcześniej.Mniej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za obuwie i odzież.
Ceny towarów i usług w zakresie mieszkania wzrosły w styczniu br. roku o 1,0%. Więcej niż w grudniu ub. roku należało zapłacić za najem mieszkania i dostawę zimnej wody. Ceny nośników energii były wyższe niż w poprzednim miesiącu, w tym najwięcej podrożała energia elektryczna, gaz z sieci i ciepła woda. Zanotowano także nieznaczny wzrost cen towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego.
Wzrosły również opłaty związane ze zdrowiem.
Ceny w zakresie transportu były niższe niż w grudniu 2004 r. o 1,6%. Znacznie spadły ceny paliw do prywatnych środków transportu. Samochody osobowe sprzedawano również po cenach niższych niż miesiąc wcześniej. Droższe natomiast były usługi transportowe.
Odnotowano wzrost cen towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą, w tym zwłaszcza opłat dotyczących radia i telewizji sieciowej. Podniesiono również opłaty za radio i telewizję kablową. Droższa była także turystyka zorganizowana.
Według NBP, w styczniu br. w porównaniu z miesiącem poprzednim nastąpił wzrost kursu dolara amerykańskiego o 0,3%, natomiast kurs euro obniżył się o 1,5%.
Przeczytaj także:
Lewiatan: Inflacja w październiku przekroczy 5%
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl