Dojazdy do pracy w 2010 roku
2011-12-29 00:13
Przeczytaj także: Rośnie mobilność zawodowa Polaków
W przypadku konkretnego województwa, praca w innym województwie niż miejsce zamieszkania oznacza pomniejszenie zasobu siły roboczej mieszkającej w tym województwie. Jednakże równocześnie następuje dopływ siły roboczej z innych województw, a więc – powiększenie zasobu siły roboczej w danym województwie. Saldo tych przemieszczeń zazwyczaj nie jest zerowe, chociaż może się tak zdarzyć, i jest bardzo zróżnicowane pomiędzy poszczególnymi województwami.
Poniższe zestawienie pokazuje, w których województwach zmniejszała się liczba pracujących poprzez ich pracę w innych województwach, a w których zwiększała się poprzez przyjazdy do pracy, przy założeniu, iż pomijamy pracujących poza granicami kraju (98 tys. osób). Ze względu na występowanie bardzo niskich wartości i z uwagi na reprezentacyjny charakter BAEL, podane w zestawieniu dane należy traktować wyłącznie jako oszacowanie wielkości zjawiska.
fot. mat. prasowe
Przyjeżdżający do pracy z innego województwa i pracujący na terenie województwa
Dojazdy do pracy na teren innych województw mogą świadczyć: po pierwsze - o chęci podjęcia pracy nawet za cenę pokonywania często niemałych odległości, a po drugie – o mobilności siły roboczej. Skala wyjazdów do pracy poza swoje województwo, jak i przyjazdów do poszczególnych województw, a więc „wymiana międzywojewódzka” świadczy zarówno o niedoborach miejsc pracy na lokalnych rynkach pracy, jak i o kwalifikacyjnym niedopasowaniu podaży i popytu na pracę na tychże rynkach. Po części również „wymiana” pracujących następuje pomiędzy województwami ościennymi.
Saldo wyjazdów i przyjazdów do pracy w układzie wojewódzkim w 3 województwach było dodatnie. Najwyższe saldo dodatnie zanotowano w województwie mazowieckim (+91 tys.), a kolejne: w województwie śląskim (+17 tys.) i dolnośląskim (+15 tys.). Saldo ujemne wyjazdów i przyjazdów do pracy wystąpiło w 12 województwach, przy czym największe w województwie łódzkim (-32 tys.), a następnie od województwa małopolskiego (-24 tys.) do zachodniopomorskiego (-1 tys.). W województwie pomorskim wystąpiło saldo zerowe.
W latach 2008-2009 dodatnie saldo pracujących wynikające z przemieszczeń międzywojewódzkich zanotowano w 5 województwach (dolnośląskim, mazowieckim, pomorskim, śląskim i wielkopolskim), przy czym tak w roku 2008, jak i 2009, najwyższe saldo wystąpiło w województwie mazowieckim – odpowiednio: +70 tys. i +66 tys. pracujących. Z kolei saldo ujemne zanotowano w 11 województwach, a największe „ubytki” w liczbie pracujących wystąpiły w województwie łódzkim – w 2008 roku było to -36 tys., a w 2009 roku -28 tys.
W 2010 roku skala wyjazdów do pracy do innego województwa (mierzona udziałem liczby pracujących, którzy wyjeżdżają do pracy w stosunku do liczby pracujących zamieszkałych w danym województwie) była zróżnicowana i wynosiła od 0,7% w województwie mazowieckim do 4,7% w województwie opolskim.
Również zróżnicowana była skala przyjazdów do pracy do danego województwa (mierzona udziałem liczby pracujących, którzy przyjechali do pracy w stosunku do liczby pracujących na terenie tego województwa) i wynosiła od 0,7% w województwie lubelskim do 4,4% w województwie mazowieckim.
Dojazdy do pracy wiązały się również z przekraczaniem granic państwa. Dotyczyło to bardzo niewielkiej grupy osób, bo 98 tys., tj. 0,6% ogółu pracujących, przy czym należy podkreślić, iż wyjazdy do pracy za granicę nie muszą oznaczać systematycznych dojazdów do pracy.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl