Dojazdy do pracy w 2010 roku
2011-12-29 00:13
Przeczytaj także: Rośnie mobilność zawodowa Polaków
Struktura pracujących według dojazdów do pracy i województw była bardzo zróżnicowana. Największy udział dojeżdżających do pracy wystąpił w województwie śląskim i wyniósł 75,4%, podczas gdy najniższy wyniósł 52,1% i odnotowany został w województwie lubelskim. Odwrotnie ułożyły się udziały pracujących w domu: najwyższy udział zanotowano w województwie lubelskim – 27,7%, a najniższy w województwie śląskim – 3,4%. Ma to swoje uzasadnienie w charakterze tych województw: śląskie tzw. uprzemysłowione, a lubelskie o zdecydowanie większym udziale rolnictwa.
2.3. Dojazdy do pracy według cech demograficznych i społecznych osób dojeżdżających
W latach 2008-2010 do pracy dojeżdżało po ponad 10 mln osób. Struktura dojeżdżających do pracy według płci i miejsca zamieszkania wyglądała w tych latach następująco:
fot. mat. prasowe
Struktura dojeżdżających do pracy według płci i miejsca zamieszkania 2008-2010
W latach 2008-2010 osoby dojeżdżające do pracy to częściej mężczyźni – ich udział mieścił się w granicach 56% - 57%, podczas gdy udział dojeżdżających do pracy kobiet mieścił się w granicach 43% – 44% ogółu dojeżdżających.
Wśród dojeżdżających do pracy było niemal dwukrotnie więcej mieszkańców miast niż wsi; te proporcje są oczywiste, bowiem znaczna liczba mieszkańców wsi pracuje w swoich gospodarstwach rolnych, a więc do pracy nie dojeżdża.
fot. mat. prasowe
Dojeżdżający do pracy wg wieku
Osoby w wieku 15-19 lat stanowią niewielki odsetek dojeżdżających do pracy, jednakże tylko w tej grupie wiekowej wystąpiło zjawisko odmienne niż we wszystkich pozostałych, a mianowicie: wśród osób dojeżdżających do pracy więcej z nich mieszkało na wsi niż w miastach. Warto również zauważyć, iż w kolejnej grupie wiekowej, tj. 20-24 lat, wprawdzie większa liczba dojeżdżających do pracy mieszkała w miastach niż na wsi, ale różnica na korzyść miast była niewielka. Im starsi pracujący, tym wyraźniejsza była przewaga liczebna dojeżdżających mieszkańców miast nad dojeżdżającymi mieszkańcami wsi. Oznacza to, iż młodzi mieszkańcy wsi często szukają pracy poza rodzinnym gospodarstwami rolnymi.
fot. mat. prasowe
Dojeżdżający do pracy wg wykształcenia
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl