eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw III kw. 2011

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw III kw. 2011

2011-12-30 09:57

Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2016


W podziale według rodzaju prowadzonej działalności po czterech kwartałach wzrostu inwestycji w grupie przedsiębiorstw budowlanych odnotowano tam silny spadek wydatków na rozwój. Jeszcze wyraźniej maleje wartość kosztorysowa nowo rozpoczynanych przedsięwzięć w tym sektorze. Spadek aktywności inwestycyjnej w sektorze budowlanym może być związany z wyhamowaniem m.in. publicznych inwestycji infrastrukturalnych (liczba przetargów publicznych na prace budowlane zmniejsza się od początku br.) oraz stabilizującym się popytem na rynku mieszkaniowym.

Od trzech kwartałów dynamika inwestycji kształtuje się podobnie w grupie dużych przedsiębiorstw i w sektorze MSP. W obu tych sektorach inwestycje rosną w zbliżonym tempie, ponadto w obu grupach nastąpiło przyspieszenie dynamiki wzrostu nakładów. Wysokie tempo wzrostu inwestycji utrzymują największe przedsiębiorstwa (zatrudniające ponad 2000 pracowników). Ta niewielka grupa licząca około 180 podmiotów generuje 1/3 nakładów na inwestycje całego sektora przedsiębiorstw. Pewne spowolnienie dynamiki nakładów w III kw. w grupie największych przedsiębiorstw to częściowo efekt statystyczny (rok temu po raz pierwszy po dwóch latach spadku zanotowano wzrost inwestycji w tej grupie podmiotów).

3. Płynność, wypłacalność, kredyt

Płynność

W III kw. br. płynność sektora przedsiębiorstw lekko spadła. Wszystkie wskaźniki płynności osiągnęły niższe od tych obserwowanych w poprzednim kwartale, ale wciąż wysokie, poziomy. Należy podkreślić, że spadek płynności zaobserwowano na danych zagregowanych, natomiast na poziomie jednostkowym widoczna była poprawa sytuacji płynnościowej firm.

Odsetek przedsiębiorstw posiadających płynność III st. powyżej 1,2 pozostał na relatywnie wysokim poziomie niemal 65%. Odsetek przedsiębiorstw z wskaźnikiem płynności I st. równym bądź wyższym od 0,2 wyniósł 43,5% badanej populacji (wzrósł o 0,8 pp. kw/kw), a 50,8% populacji miało wskaźnik płynności II st. powyżej lub równy 1,0 (wzrost o 0,1 pp. kw/kw).

Płynność finansowa (III st.) przedsiębiorstw z sektora MSP obniżyła się, zbliżając się do średniej obserwowanej w całej populacji. Pozostałe dwa wskaźniki płynności również uległy obniżeniu, pozostając jednak poniżej średniej dla populacji. Za spadek płynności sektora MSP odpowiada szybszy przyrost zobowiązań krótkoterminowych w relacji do inwestycji krótkoterminowych i należności krótkoterminowych. Duże przedsiębiorstwa (w tym największe, zatrudniające ponad 1999 osób) posiadały wysokie, w miarę stabilne wskaźniki płynności.

W sektorze dużych przedsiębiorstw, tylko firmy zatrudniające między 500 a 1999 osób zmniejszyły posiadane środki pieniężne (spadek o 1,2% r/r). Z kolei firmy największe, najbardziej zwiększyły posiadane środki pieniężne (o 15% r/r).

Kredyt i środki pieniężne

fot. mat. prasowe

Dynamika kredytu ogółem oraz środków pieniężnych (r/r)

Dynamika kredytu ogółem oraz środków pieniężnych (r/r)

W III kw. br. zadłużenie z tytułu kredytu wzrosło o 7,5% (r/r), czemu towarzyszyło słabnące tempo wzrostu akumulacji środków pieniężnych (wzrost o 4,9% r/r).

W III kw. br. przyrost kredytu ogółem był największy w klasach przedsiębiorstw, gdzie inwestycje wzrosły w relacji do analogicznego kwartału poprzedniego roku o ponad 10%. Natomiast średni przyrost środków pieniężnych był największy wśród firm, których inwestycje spadły w relacji do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Koncentracja kredytu ogółem od połowy 2009 r. znajduje się w trendzie spadkowym. Mimo to, odsetek przedsiębiorstw korzystających z przynajmniej jednego rodzaju kredytu bankowego pozostał na jednym z niższych poziomów. W III kw. br. 63,7% badanych przedsiębiorstw korzystało z kredytu długo- bądź krótkoterminowego. Zaledwie 33,6% firm korzystało z obu rodzajów kredytu jednocześnie. Odwrotnie wygląda sytuacja ze środkami pieniężnymi, których koncentracja znajduje się w długookresowym trendzie wzrostowym.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: