Rynek nieruchomości w Polsce XII 2011
2011-12-30 13:26
Średnie ceny ofertowe mieszkań – zmiany w ciągu ost. miesiąca i ost. roku © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce XI 2011
U progu Nowego Roku trudno doszukać się przesłanek pozwalających wierzyć w to, że w najbliższym czasie popyt na mieszkania zacznie rosnąć, a ceny przestaną spadać. Wygaszanie programu "Rodzina na swoim", wejście w życie znowelizowanej rekomendacji S (nakazującej liczenie zdolności kredytowej dla maksymalnie 25-letniego okresu spłaty) oraz rosnąca ostrożność klientów przy zaciąganiu długoterminowych zobowiązań utrwalą obecną stagnację przynajmniej na kilka najbliższych miesięcy. Istotny wpływ na ugruntowanie takiego stanu będzie miało także odwlekanie w czasie decyzji o zakupie mieszkań, wynikające z przekonania kupujących, że ceny w dalszym ciągu będą spadać.Negatywny wpływ na rynek nieruchomości ma także krążące nad Polską widmo kryzysu, który już targa wieloma europejskimi gospodarkami. I choć to właśnie nieruchomości powszechnie uznawane są za najbezpieczniejszą formę lokowania kapitału na trudne czasy, to jednak w "społeczeństwie na dorobku" mało kto postępuje w myśl tej starej zasady. W naszym kraju większość oszczędzających, dysponujących środkami pozwalającymi na zakup choćby niewielkiej nieruchomości, nie bacząc na ryzyko strat, woli je ulokować w banku lub zainwestować w papiery wartościowe. Traktowanie nieruchomości jako lokaty wciąż pozostaje mało popularne.
Wszędzie spadki… z wyjątkiem Katowic
Minione 12 miesięcy zaowocowało spadkami średnich cen ofertowych mieszkań w 17 spośród 18 miast analizowanych przez serwis Oferty.net. O ponad 6% niższe niż przed rokiem są aktualne stawki w Gdyni i Sopocie, o ponad 5% spadły ceny w Bydgoszczy, Wrocławiu, Łodzi, Kielcach i Szczecinie. O 2,6% niższe są ceny mieszkań wystawionych do sprzedaży w grudniu na największym w Polsce rynku - warszawskim.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny ofertowe mieszkań – zmiany w ciągu ost. miesiąca i ost. roku
Niewielki spadek cen w porównaniu z końcówką roku 2010 zanotował Olsztyn (0,4%) i Rzeszów (0,8%). Jednak najbardziej zaskakujący jest wynoszący 1,8% wzrost średniej ceny ofertowej w Katowicach. Stolica aglomeracji śląskiej od wielu lat pozostaje szczególnym punktem na mieszkaniowej mapie Polski. Ceny lokali w tym mieście zdążyły szybko wzrosnąć w samej końcówce boomu (koniec 2007 roku, kiedy np. w Warszawie trwał już odwrotny trend), po czym szybko spadły (koniec 2008 roku) i od tamtej pory utrzymują się na nad wyraz stabilnym poziomie (średnia z ost. 36 miesięcy wynosi 4102 PLN/m2; maksymalne odchylenie +-100 PLN).
fot. mat. prasowe
Zmiana średniej ceny ofertowej mieszkań w Katowicach
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl