eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetBezpieczeństwo IT: trendy 2012

Bezpieczeństwo IT: trendy 2012

2012-01-04 11:14

Firma Symantec zdefiniowała najważniejsze trendy w branży IT na rok 2012, takie jak: większa wzajemna zależność technologii fizycznych i wirtualnych czy kontratak kopii zapasowych. Firmy, które zdołają uzyskać kontrolę nad zagrożeniami i ograniczyć koszty ochrony informacji zyskają przewagę konkurencyjną. Organizacje będą musiały wprowadzić w życie swoje plany usuwania skutków awarii spowodowanych katastrofami naturalnymi.

Przeczytaj także: Trendy w branży IT w 2012r.

Większa wzajemna zależność technologii fizycznych i wirtualnych


Sytuacja
Inicjatywy wirtualizacji często rozpoczynają się jako niewielkie projekty, a z czasem obejmują duże części środowiska IT. W 2012 r. wiele firm połączy zespoły projektowe i infrastrukturę maszyn wirtualnych z korporacyjnym środowiskiem IT. Podkreśli to potrzebę współpracy zasobów fizycznych i wirtualnych w ramach jednej platformy.

Podczas niedawnej konferencji VMworld byliśmy zdziwieni liczbą wystawianych szaf serwerowych (jeden z pracowników zrobił sobie zdjęcia z 15 różnymi szafami sprzętowymi). Przez szum panujący wokół wirtualizacji wielu specjalistów IT zapomina, że nadal działa ona na fizycznym sprzęcie. Nowe projekty wymagają nowego sprzętu, co oznacza większe nakłady kapitałowe, a co gorsza, niższy stopień wykorzystania spowodowany większą liczbą „wysp” serwerów i pamięci masowej. Firmy, które przyjmą podejście „silosowe”, pozostaną w ogonie wyścigu wirtualizacji. Ich zwrot z inwestycji w wirtualizację będzie malał w miarę, jak koszty operacyjne zarządzania oddzielnymi środowiskami zaczną spowalniać przejście z rozwiązań fizycznych na wirtualne. Dni, w których firmy mogły sobie pozwolić na oddzielne oprogramowanie do zarządzania pamięcią masową i tworzenia kopii zapasowych serwerów fizycznych i wirtualnych, są policzone. Odpowiedzią na te komplikacje jest standaryzacja z wykorzystaniem narzędzi, które działają z różnymi platformami fizycznymi i wirtualnymi do zarządzania systemami, wysokiej dostępności, tworzenia kopii zapasowych, zarządzania pamięcią masową, bezpieczeństwa itd.

W rezultacie normą stanie się jednolite zarządzanie zabezpieczeniami, pamięcią masową i kopiami zapasowymi zasobów fizycznych i wirtualnych.

Argumenty
Oprócz wglądu w przynależność danych organizacje potrzebują bardziej szczegółowego obrazu środowisk fizycznych i wirtualnych.

VMware nadal pozostaje liderem w dziedzinie korporacyjnej wirtualizacji serwerów, ale Citrix i Microsoft odrabiają straty. Niemal 40 proc. respondentów korzysta z pomocniczych hiperwizorów, co dowodzi, że organizacje nie zamierzają ograniczać się do jednej standardowej platformy.

Według sondażu Information Week oceniającego ważność dwunastu aspektów wirtualizacji, respondenci na pierwszym miejscu stawiają wysoką dostępność, a na drugim cenę. Z tego samego sondażu wynika, że spośród technologii wirtualizacyjnych najbardziej dojrzałe są wirtualizacja serwerów i pamięci masowej, które wdraża odpowiednio 45 i 43 proc. przedsiębiorstw.

Organizacje wykorzystują wirtualizację również w aplikacjach krytycznych. Według sondażu Information Week, w ciągu następnych 12 miesięcy 59 proc. planuje zwirtualizować aplikacje bazodanowe, 55 proc. — aplikacje internetowe, a 47 proc. — aplikacje pocztowe i kalendarzowe.

Według sondażu firmy Symantec organizacje zwykle używają różnych zespołów do obsługi środowisk fizycznych i wirtualnych, co zwiększa koszty pracy, szkoleń i narzędzi. 31 proc. respondentów stwierdziło, że używa oddzielnych zespołów do tworzenia kopii zapasowych serwerów wirtualnych i fizycznych.

Ten sam sondaż pokazał, że organizacje używające oddzielnych zespołów żywią mniejsze zaufanie do tworzenia kopii zapasowych i przywracania danych, a zespoły są mniej usatysfakcjonowane niezawodnością — do tego stopnia, że 3 na 4 organizacje używające oddzielnych zespołów rozważają połączenie go w jeden. Natomiast spośród tych organizacji, którzy używają wielu produktów, 77 proc. byłoby skłonnych przejść na jedno rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych.

Poprzez używanie jednego rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych serwerów fizycznych i wirtualnych organizacje ograniczają koszty pracy i szkoleń. Zwykle przekonują się też, że łatwiej jest wyszukiwać i przywracać pliki, rozwiązywać problemy i tworzyć raporty (53 proc. — łatwiejsza obsada i szkolenia; 52 proc. — łatwiejsze alarmowanie, diagnozowanie i raportowanie; 51 proc. — łatwiejsze wyszukiwanie i przywracanie).
Przeczytaj także: Pamięć masowa: trendy 2013 Pamięć masowa: trendy 2013

 

1 2 ... 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: