eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetBezpieczeństwo IT: trendy 2012

Bezpieczeństwo IT: trendy 2012

2012-01-04 11:14

Przeczytaj także: Trendy w branży IT w 2012r.


Producenci muszą zaoferować rozwiązania chmurowe wspierające trzy inicjatywy
  • Skalowalność. Działy IT potrzebują możliwości zwiększania i zmniejszania pamięci masowej na podstawie wzorców biznesowych bez zakłócania działania aplikacji, nawet w przypadku migracji między pamięciami masowymi różnych producentów albo między różnymi systemami operacyjnymi. Ponieważ koszty i budżety są ściśle kontrolowane, droga pamięć masowa często nie wchodzi w grę. Standardowy dysk może zapewnić wiele oczekiwanych funkcji klasy wyższej: deduplikację, wielowarstwowość, migawki, replikację itd. Potrzeba jednak narzędzi spełniających te potrzeby. Pomaga to zapewnić elastyczność, jakiej firmy spodziewają się po chmurach prywatnych.
  • Scentralizowane zarządzanie i kontrola operacji. Nie można zarządzać czymś, czego nie widać, a obecność wielu różnych rozwiązań administracyjnych przysparza problemów firmom i działom IT. Wszędzie — również w chmurze — obowiązuje zasada, że dział IT potrzebuje jednej konsoli administracyjnej, która automatyzowałaby operacje i zapewniała globalny widok heterogenicznej infrastruktury oraz aplikacji działających na różnych platformach fizycznych i wirtualnych. Tylko w ten sposób uda się zwiększyć efektywność operacji i ograniczyć przestoje.
  • Rozliczenia wewnętrzne. Przejście na chmurę umożliwia prowadzenie rozliczeń wewnętrznych. Dział IT może sprawdzać użytkowników pamięci masowej i rozliczać ich na podstawie rzeczywistego stopnia wykorzystania, nawet w środowiskach z wieloma dzierżawcami. Raportowanie rozliczeń wewnętrznych dotychczas bywało trudnym, ręcznym i kosztownym zadaniem. Dziś pracę tę mogą wykonywać rozwiązania, które zapewniają zautomatyzowane, zunifikowane raporty globalne obejmujące pamięci masowe wielu producentów, w czasie rzeczywistym, więc można natychmiast dowiedzieć się, kto i kiedy używa których systemów.

Chmury prywatne to obietnica elastycznego centrum danych, w którym obciążenia robocze można przenosić do różnych fizycznych serwerów, pamięci masowych i urządzeń sieciowych zgodnie ze zmieniającym się zapotrzebowaniem. Nie można stworzyć chmury prywatnej bez wirtualizacji, ponieważ architektura chmury prywatnej wymaga uwolnienia się od ograniczeń fizycznej sieci i infrastruktury. 48 proc. respondentów sondażu Information Week pracuje nad wdrożeniem chmur prywatnych, a 33 proc. je bada.

Choć wiele pakietów oferuje bazy informacji administracyjnych do interakcji z najważniejszymi platformami wirtualizacji, nowe funkcje hiperwizorów pojawiają się tak szybko, że nawet duzi producenci rozwiązań administracyjnych spóźniają się z aktualizacją swoich kluczowych produktów. Przez te opóźnienia administratorzy wracają do narzędzi administracyjnych dostarczanych przez producenta, a później niechętnie z nich rezygnują.

Rzeczywistość jest taka, że wiele przedsiębiorstw ma dużo starszej infrastruktury, która wymaga wsparcia. Przez to instalacja nowych technologii chmury prywatnej ma raczej charakter ewolucyjny, niż rewolucyjny. Wdrażanie komponentów chmury prywatnej będzie przebiegać przyrostowo. Budowa centrów danych nowej generacji pozwala od podstaw stworzyć infrastrukturę chmury prywatnej. Zatem wdrażanie chmur prywatnych będzie kwestią zachowania równowagi między wspieraniem istniejącej infrastruktury a przechodzeniem na taką, którą działy IT będą mogły zarządzać jak usługą.

Przeczytaj także: Pamięć masowa: trendy 2013 Pamięć masowa: trendy 2013

poprzednia  

1 ... 4 5

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: