Plany finansowe Polaków 2012
2012-01-04 12:37
Jakie czynności związane z finansami planują Polacy w przyszłym roku? © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Plany finansowe Polaków 2016
- W warunkach tak dużej zmienności, z jaką mamy obecnie do czynienia na rynkach oraz ryzyka spowolnienia gospodarczego pozytywnie należy ocenić fakt, że Polacy chcą i zamierzają oszczędzać w 2012 roku – mówi Jacek Buczyński, ekonomista z Deutsche Bank PBC. – Nie jest zaskoczeniem, że w okresie niepewności najczęściej wybierane są bezpieczne formy oszczędzania, czyli głównie lokaty bankowe. Cieszy jednak wysoka pozycja samodzielnego oszczędzania na emeryturę wśród noworocznych planów finansowych – dodaje. W poprzednim sondażu przeprowadzonym przez Deutsche Bank PBC w lutym 2011 roku zaledwie nieco ponad 5 proc. respondentów przyznało, że pod wpływem trwającej wówczas debaty o emeryturach, założyło lokatę w banku, od tego zaczynając myślenie o przyszłości.fot. mat. prasowe
Jakie czynności związane z finansami planują Polacy w przyszłym roku?
Założenie lokaty terminowej w ciągu najbliższych 12 miesięcy deklarują najczęściej osoby najmłodsze (28 proc.) i najstarsze (25 proc.). To średnio 2 razy więcej niż w grupie wiekowej 25-34 lata. Z kolei osoby „w sile wieku”, czyli pomiędzy 35. a 54. rokiem życia wykazują wyższą od innych grup skłonność do zaciągania kredytu gotówkowego.
Badanie potwierdza niższe zainteresowania finansami ze strony pań – działania w tym zakresie chce podjąć w przyszłym roku 53 proc. mężczyzn i tylko 36 proc. kobiet.
Skłonność do oszczędzania jest oczywiście powiązana z poziomem uzyskiwanych dochodów. Lokaty są najbardziej popularne wśród osób zarabiających miesięcznie od 5 do 7 tys. zł. Wśród najbogatszych (o miesięcznych dochodach powyżej 10 tys.) znacznie bardziej popularne są produkty inwestycyjne – co 3. spośród najlepiej zarabiających Polaków chce zainwestować w akcje spółek giełdowych, a najbardziej popularną aktywnością finansową będzie inwestycja w fundusze. Planują je zakupić wszyscy badani spośród najbardziej zamożnych respondentów. Przedstawiciele tej grupy deklarują też najczęściej zamiar oszczędzania na emeryturę np. w ramach planów regularnego oszczędzania (33 proc.)
Co ciekawe, zamiar oszczędzania na emeryturę rośnie wraz z wiekiem. W grupach 35-44, 45-54 i 55-65 lat deklaruje go 13 proc. respondentów, natomiast w grupach 18-24 i 25-34 lat wskaźnik ten wynosi odpowiednio 6 i 8 proc. – Widać wyraźnie, że trzeba budować świadomość konieczności oszczędzania na emeryturę od jak najmłodszego wieku. To właśnie osoby młode powinny być najbardziej zainteresowane tego typu produktami i jak najwcześniej rozpoczynać akumulowanie swojego kapitału na przyszłość – mówi Jacek Buczyński z Deutsche Bank PBC. Badanie pokazuje jednak, że ludzie młodzi koncentrują się raczej na produktach finansowych pierwszej potrzeby, czyli ROR-ach (chce je założyć 11 proc. respondentów w wieku 18-24 lat) i lokatach.
fot. mat. prasowe
Jakie czynności związane z finansami planują Polacy w przyszłym roku?
Informacje o badaniu
Badanie przeprowadził 2 grudnia 2011 r. Instytut Homo Homini, na zlecenie Deutsche Bank PBC na wybranej losowo, reprezentatywnej grupie 1 100 Polaków, metodą telefoniczną.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)