Niewykorzystane potencjalne zasoby pracy
2012-01-05 00:12
Przeczytaj także: Znalezienie pracy coraz trudniejsze
Są to osoby, które chciałyby pracować, poszukują tej pracy – tzn. spełniają dwa z kryteriów osoby bezrobotnej, jednak nie mogą być sklasyfikowane jako bezrobotne ze względu na ograniczoną gotowość do podjęcia pracy.
Trzecia zbiorowość dotyczy biernych zawodowo nieposzukujących pracy, ale gotowych do jej podjęcia. Są to osoby niepracujące, które chciałyby pracować i byłyby gotowe do podjęcia pracy w okresie najbliższych dwóch tygodni, jednak nie poszukują pracy (np. ze względu na zniechęcenie bezskutecznością dotychczasowych poszukiwań). W tym przypadku kryterium, które nie pozwala zaklasyfikować tej grupy jako bezrobotnych jest brak aktywności w poszukiwaniu pracy.
Połączone zbiorowości osób biernych zawodowo poszukujących pracy, ale nie gotowych do jej podjęcia oraz biernych zawodowo nieposzukujących pracy, ale gotowych do jej podjęcia tworzą kategorię osób potencjalnie aktywnych zawodowo.
Natomiast suma bezrobotnych, potencjalnie aktywnych zawodowo oraz niepełnozatrudnionych daje obraz niewykorzystanych potencjalnych zasobów pracy, w tym z punktu widzenia czasu pracy, które można by stosunkowo łatwo zaktywizować.
fot. mat. prasowe
Ludność w wieku 15 – 74 lata
Wszystkie prezentowane w dalszej części opracowania wyniki są danymi średniorocznymi za rok 2010 i odnoszą się do osób w wieku 15 – 74 lata. Źródłem danych jest Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności (Labour Force Survey), oparte na standardach Międzynarodowej Organizacji Pracy i wytycznych Eurostat.
Podstawowe wyniki
Uwzględniając trzy dodatkowe zbiorowości w obowiązującym podziale wg statusu na rynku pracy, tj. na pracujących, bezrobotnych i biernych zawodowo, obraz rynku pracy w 2010 roku wyglądał następująco.
fot. mat. prasowe
Rynek pracy w 2010
W 2010 roku osoby należące do trzech omawianych kategorii liczyły w sumie 1067 tysięcy. Populacja potencjalnie aktywnych zawodowo tj. osób, które co prawda formalnie są klasyfikowane jako bierne zawodowo, jednak w rzeczywistości pozostają na pograniczu bezrobocia, kształtowała się na poziomie 759 tysięcy. Suma niewykorzystanych w pełni potencjalnych zasobów pracy (bezrobotni + trzy „nowe” zbiorowości) wynosiła 2767 tysięcy, z czego 51,1% stanowiły kobiety.
fot. mat. prasowe
Niewykorzystane potencjalne zasoby pracy
We wszystkich trzech analizowanych grupach dominowały kobiety. Zbiorowość osób niepełnozatrudnionych liczyła w omawianym okresie 309 tysięcy osób, spośród których 188 tysięcy stanowiły kobiety (tj. 60,8%). Populacja biernych zawodowo poszukujących pracy, ale niegotowych do jej podjęcia obejmowała 116 tysięcy osób. Tutaj także przeważały kobiety - było ich 65 tysięcy, natomiast zbiorowość mężczyzn kształtowała sie na poziomie 51 tysięcy. Najliczniejszą grupę spośród trzech omawianych kategorii stanowiły osoby bierne zawodowo nieposzukujące pracy, ale gotowe do jej podjęcia. W 2010 roku ich liczba wynosiła 643 tysiące, z czego 358 tysięcy były to kobiety, natomiast 284 tysiące mężczyźni.
fot. mat. prasowe
Zbiorowości uzupełniające populację bezrobotnych, wg poziomu wykształcenia
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)