eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPerspektywy zatrudnienia i płac I kw. 2012

Perspektywy zatrudnienia i płac I kw. 2012

2012-01-04 13:24

Perspektywy zatrudnienia i płac I kw. 2012

Barometr Rynku Pracy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dom Badawczy Maison począwszy od I kwartału 2012 uruchomiły nowy projekt badawczy - BAROMETR RYNKU PRACY ZPP. Badanie będzie prowadzone wśród reprezentatywnej pod względem ilości zatrudnianych pracowników, próby małych i średnich firm w Polsce (do 250 zatrudnionych). Barometr rynku pracy ZPP będzie publikowany co kwartał. Barometr składa się z dwóch komponentów: komponentu płacowego oraz komponentu zatrudnienia.

Przeczytaj także: Perspektywy zatrudnienia i płac II kw. 2012

fot. mat. prasowe

Barometr Rynku Pracy

Barometr Rynku Pracy

Aktualnie prezentowane są wyniki I fali tego badania, które prognozuje zachowanie przedsiębiorców w I kwartale 2012.

Małe i średnie firmy w Polsce stanowią 99,8% wszystkich firm w Polsce, tworzą ¾ miejsc pracy oraz 67% PKB.

Barometr Rynku Pracy w I kwartale 2012 wyniósł 49,00 pkt (skala 1 - 100 pkt). Jego wartość to średnia jego dwóch komponentów dotyczących zatrudnienia i płac. Wartość każdego z tych komponentów została utworzona poprzez wyciągnięcie średniej arytmetycznej z odpowiedzi i przyjmuje wartości od 0 do 100. Wyniki barometru rynku pracy poniżej 50 oznaczają planowanie zmian niekorzystnych dla pracowników (redukcja etatów, obniżki płac), a powyżej 50 – planowanie działań dla nich korzystnych (zwiększenie liczby etatów, podwyżki).

fot. mat. prasowe

Barometr Rynku Pracy - płace

Barometr Rynku Pracy - płace

Wskazania Barometru Rynku Pracy ZPP pokazują nastroje wśród przedsiębiorców. W zakresie płac można spodziewać się symbolicznych podwyżek płac dla najbardziej wartościowych pracowników – powiedział Marcin Nowacki, dyrektor generalny ZPP. – Na rynku panuje ogromna niepewność i stąd daleko posunięta rezerwa firm do wykonywania jakichkolwiek ruchów. Nikt nie wie co się będzie dalej działo. W uproszczeniu można powiedzieć, że „firmy się przyglądają”.

fot. mat. prasowe

Barometr Rynku Pracy - zatrudnienie

Barometr Rynku Pracy - zatrudnienie


„Świadomie lub nieświadomie polscy przedsiębiorcy stosują pierwszą zasadę biznesu Edwarda Deminga, która brzmi, że najważniejsze w biznesie, to być jutro w biznesie – powiedział Prezes ZPP, Cezary Kaźmierczak. – Oczywiście informacja, że przedsiębiorcy generalnie nie będą zatrudniać nowych pracowników, to bardzo zła wiadomość. Bogactwo bowiem bierze się z pracy. Szkoda, że nie rozumie tego rząd, który właśnie podwyższył opodatkowanie pracy, zwiększając składkę rentową o 30%. Ta podwyżka pogarsza i tak już trudną sytuację na rynku pracy. Kolejne ekipy rządzące Polską uprawiają jakąś zupełnie niezrozumiałą politykę – bardzo ostro opodatkowuje się pracę – czyli podstawę dobrobytu narodów, a łagodnie konsumpcję i niemal w ogóle kapitał. Jest to kompletnie niezrozumiałe z punktu widzenia Polski, pracowników i pracodawców, a nawet rządu. Opodatkowanie pracy w Polsce jest jednym z wyższych na świecie – wyższe niż w krajach skandynawskich! W Grecji, która mamy „ratować” praca opodatkowana jest w wysokości 20%!”

Ogólnie I falę Barometru Rynku Pracy ZPP można podsumować: Firmy będą ograniczać zatrudnienie, płace pozostaną bez większych zmian.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: