Wydarzenia gospodarcze 2012: plusy czy minusy?
2012-01-09 00:10
Przeczytaj także: Prognozy dla gospodarki i firm na rok 2012
Minus: za mało pieniędzy dla Włoch i Hiszpanii
W 2012 roku Włochy będą próbować wyemitować obligację na sumę około 250 mld euro, a Hiszpania na 90 mld euro. Jeżeli inwestorzy odmówiliby zakupu papierów tych krajów po rozsądnych cenach, obydwa mogłyby mieć trudności z obsługą zobowiązań.
W tej chwili scenariusz taki wydaje się mało prawdopodobny, gdyż Włochy, a zwłaszcza Hiszpania powoli odzyskują zaufanie rynków. Jednak wyższy od spodziewanego poziom hiszpańskiego deficytu oraz cały czas utrzymujące się w okolicach 7% rentowności włoskich obligacji, nie pozwalają takiego scenariusza wykluczyć. Pogłębienie się problemów tych dwóch krajów rykoszetem uderzyłoby w polską giełdę i złotego.
ŚWIAT
Plus: ruch w amerykańskich nieruchomościach
Stany Zjednoczone wydają się w tym roku obszarem, który ma największe szanse dostarczyć pozytywnych zaskoczeń. Przyzwyczailiśmy się bowiem do tego, że amerykański rynek nieruchomości jest źródłem wyłącznie złych informacji: spadają ceny domów, rośnie liczba przypadków bankructw kredytobiorców i licytacji nieruchomości, a w związku z tym małe jest zapotrzebowanie na nowe domy. To może się zmienić już w 2012 roku.
Obecnie w USA buduje się dwa razy mniej domów niż wynika to z demograficznego zapotrzebowania (deficyt wynosi około 600 tys. domów rocznie). Wynika to z wciąż dużej ilości szukających nabywców domów (ponad 2 miliony). Liczba niesprzedanych nieruchomości w minionym roku wyraźnie jednak spadła, zaobserwowano też pewne ożywienie, jeśli chodzi o nową budowę. Poprawa sytuacji na rynku nieruchomości w USA przyniosłaby spadek bezrobocia i poprawę kondycji sektora bankowego.
Minus: pęknięcie bańki na rynku nieruchomości w Chinach
W grudniu ceny mieszkań w stu największych chińskich miastach spadły po raz czwarty z rzędu. Może być to początek pęknięcia powstałej w ciągu minionej dekady bańki na rynku nieruchomości. Jest wiele świadectw wskazujących na to, że Chińczycy kupowali domy przede wszystkim jako lokatę kapitału. Trwały spadek cen mógłby więc zniechęcić wielu kupujących i doprowadzić do stagnacji na rynku nowych domów. Ponieważ ten segment gospodarki odpowiada za 6% chińskiego PKB (tyle co w USA w 2007 roku), a dochody ze sprzedaży ziemi stanowią kluczowe źródło finansowania regionalnych rządów, problemy na tym rynku przełożą się na trudności sektora bankowego i całej chińskiej gospodarki.
Zwolnienie tempa wzrostu w Chinach przyniosłoby osłabienie światowego tempa wzrostu gospodarczego oraz spadku popytu na kluczowe surowce takiej jak ropa czy miedź. Dla kursu KGHM mogłoby być to o wiele gorsze niż zapowiedź podatku od kopalin.
![Światowy wzrost gospodarczy przyspiesza, ale są zagrożenia [© Coloures-Pic - Fotolia.com] Światowy wzrost gospodarczy przyspiesza, ale są zagrożenia](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/sytuacja-gospodarcza/Swiatowy-wzrost-gospodarczy-przyspiesza-ale-sa-zagrozenia-196447-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Maciej Bitner / Wealth Solutions
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)