Rozwój przedsiębiorczości 2005-2009
2012-01-07 00:10
Procentowy udział badanych przedsiębiorstw w populacji przedsiębiorstw aktywnych (prowadzących księg © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rozwój przedsiębiorczości 2005-2010
Celem przeprowadzonych prac było dokonanie oceny kierunków oraz dynamiki rozwoju polskich przedsiębiorstw i na tej podstawie wyodrębnienie z całej badanej zbiorowości tych jednostek, które charakteryzowały się najszybszym tempem wzrostu, a więc – zgodnie z przyjętą definicją – najbardziej przedsiębiorczych. Dla tak określonej grupy podmiotów zaprezentowano wybrane wyniki z prowadzonej przez nie działalności, porównując je z wynikami uzyskiwanymi przez inne przedsiębiorstwa, w tym charakteryzujące się wolniejszym wzrostem, stabilne i spadkowe.Liczba podmiotów i struktura zbiorowości według kierunków i tempa rozwoju
fot. mat. prasowe
Procentowy udział badanych przedsiębiorstw w populacji przedsiębiorstw aktywnych (prowadzących księg
Odwrotne kierunki zmian obserwowano w dwóch wyróżnionych grupach przedsiębiorstw, w których zmniejszała się wartość uzyskiwanych przychodów. Ich udział w całej zbiorowości przedsiębiorstw aktywnych obniżył się w 2008 r. w stosunku do 2007 r., po czym rok później znacząco zwiększył, kształtując się na poziomie 4% w odniesieniu do przedsiębiorstw szybkiego spadku i 14% dla jednostek schyłkowych.
Mniejsze różnice obserwowano w grupie podmiotów stabilnych, stanowiących w kolejnych latach analizowanego okresu od 12% do 15% wszystkich aktywnych jednostek o liczbie pracujących 10 i więcej osób.
Należy zaznaczyć, iż opisane wyżej tendencje odnośnie udziału badanych zbiorowości w populacji przedsiębiorstw aktywnych (tj. wzrost udziału przedsiębiorstw spadkowych i zmniejszenie udziału przedsiębiorstw szybkiego wzrostu) są zgodne z obserwowaną w analizowanym okresie zmianą koniunktury gospodarczej.
fot. mat. prasowe
Liczba przedsiębiorstw objętych badaniem według sekcji PKD w latach 2007-2009
Charakterystyczne były też dla tej zbiorowości kierunki zmian udziału każdej z wyróżnionych pięciu grup w kolejnych omawianych okresach, zaobserwowane dla całej populacji podmiotów aktywnych. Udział przedsiębiorstw szybkiego wzrostu okazał się przy tym najwyższy w budownictwie, przy jednoczesnym bardzo znaczącym jego spadku w ostatnim okresie (z 40% w 2008 r. do 21% w 2009 r.). W przemyśle, handlu i transporcie do przedsiębiorstw szybkiego wzrostu zaliczono w ostatnim okresie co dziesiąty podmiot (wobec 16%-18% w poprzednim okresie), co oznacza odsetek niższy od przeciętnego w całej analizowanej grupie panelowej.
Najbardziej znaczącą grupę w każdym z obszarów gospodarki stanowiły jednostki wzrostowe, stanowiące w 2009 r. od 35% w budownictwie do 43% w handlu.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)