eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMonitor Rynku Pracy XI 2011

Monitor Rynku Pracy XI 2011

2012-01-10 12:41

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy V 2011


Nadal usatysfakcjonowani

Jak wykazał sondaż nadal większość z badanych Polaków jest zadowolonych z aktualnie wykonywanej pracy (tak zadeklarowało 63% respondentów). Jednak w porównaniu do poprzednich okresów, spadł wskaźnik dużego zadowolenia z wykonywanej pracy. Tendencję spadkową obserwujemy od początku 2011 roku (do 14% w listopadzie wobec 18% odnotowanych w sierpniu i 18% maju ubiegłego roku). Zadowolenie z wykonywanej pracy jest też mniejsze w gronie badanych w średnim wieku (45-54 lata).

W grupie wszystkich badanych krajów średnia tego wskaźnika nie ulega zmianie. Pośród państw europejskich na pozycji kraju o najwyższym poziomie zadowolenia pracowników z aktualnie wykonywanej pracy nadal znajduje się Norwegia (79%). W grupie krajów Azji, Pacyfiku i obu Ameryk, najbardziej ze swojej pracy zadowoleni są Meksykanie (80%). Zajmujące dotychczas wysokie pozycje Kanada (75 XI/11 wobec 78 VIII/11) i USA (69 XI/11 wobec 72 VIII/11) spadły na niższe pozycje. Polscy respondenci pozostali na tej samej pozycji względem innych badanych Państw Azji, Pacyfiku i obu Ameryk. Japonia ma najniższy poziom zadowolenia pracowników z wykonywanej pracy.

fot. mat. prasowe

Satysfakcja z pracy u aktualnego pracodawcy

Satysfakcja z pracy u aktualnego pracodawcy

Nie wzrósł strach przed stratą pracy, jednak spada wiara w znalezienie nowej

Spadła liczba badanych przekonanych o możliwości znalezienia jakiejkolwiek pracy (72% w Q4/11 vs. 80% w Q3/11 vs. 75% w Q1/11 vs. 74% w V/11). Pomimo tego, oceny badanych Polaków na tle respondentów z pozostałych krajów, nadal są dość optymistyczne. Wskazania ogółem dla wszystkich krajów prawie nie uległy zmianie od poprzedniego badania i wyniosły odpowiednio 62% i 68% w czwartym kwartale wobec 64% i 69% w trzecim kwartale 2011 roku.

W większości badanych państw odnotowujemy jednocześnie wzrost odczucia ryzyka utraty pracy. W porównaniu do wyników wcześniejszych kwartałów roku 2011, kolejność zajmowanych dotychczas względem siebie miejsc nie uległa zmianie. Na pierwszym miejscy jest tu Grecja (49%), dalej Węgry (42%), Słowacja (38%), Hiszpania (37%). Pośród polskich respondentów liczba osób dostrzegających duże lub umiarkowane ryzyko utraty pracy w kolejnym półroczu pozostaje jednak bez zmian (32% XI/11 vs. 29% VIII/11 vs. 34% V/11 vs. 35 II/11). Krajem, posiadającym najmniejszy odsetek obawiających się utraty pracy wśród obserwowanych państw jest w Norwegia (13%).

fot. mat. prasowe

Satysfakcja z pracy u aktualnego pracodawcy - Polska na tle krajów europejskich

Satysfakcja z pracy u aktualnego pracodawcy - Polska na tle krajów europejskich

Krzysztof Cibor, z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, tak komentuje te wyniki – „Co zastanawiające, w krajach, w których odsetek respondentów obawiających się utraty pracy jest wysoki, odsetek badanych wierzących w duże szanse na jej szybkie znalezienie jest niski. I na odwrót. Tymczasem Polacy znajdują się w czołówce zarówno jeśli chodzi o wiarę w znalezienie pracy, jak i w obawę jej utraty. Chciałoby się w tym widzieć sukces polskiego modelu flexicurity, ale on pozostawia wiele do życzenia. Wynika więc to raczej z mentalności: przyzwyczailiśmy się do tego, że lepiej lub gorzej, ale poradzimy sobie w trudnej sytuacji”.

Chęć jest, ale motywacja wciąż nie ta…

W Polsce głównymi powodami decydującymi o zmianie pracy są nadal czynniki niezależne od pracowników. 34% badanych zmieniło pracę z powodu reorganizacji struktury poprzedniego pracodawcy. Wzrosła też liczba osób, które zmieniły pracę z powodu niezadowolenia z pracodawcy (do 21% wobec 13% w sierpniu 2011 roku).

Osobiste pragnienie zmiany jest powodem transferów zawodowych jedynie u 14% polskich respondentów (dla porównania w sierpniu wskaźnik ten wynosił 19%), podczas gdy w pozostałych badanych krajach wskaźnik ten wynosi 29%. W przeciwieństwie do nas, w innych krajach królują czynniki bardziej nastawione na rozwój oraz zwiększenie wynagrodzenia.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: