Monitor Rynku Pracy XI 2011
2012-01-10 12:41
Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy V 2011
„Takie zestawienie zaskakuje i rzuca się w oczy. Z jednej strony mniej boimy się utraty dotychczasowej pracy, a także pozytywnie oceniamy swoje szanse na znalezienie nowej.
Z drugiej strony podejmowane przez nas decyzje o zmianie pracy wciąż podyktowane są głównie czynnikami losowymi, które nie zależą od nas. Nie bierzemy własnego życia zawodowego w swoje ręce” – mówi Krzysztof Cibor.
Panowie kontra panie?
Stabilny jest odsetek ankietowanych deklarujących aktywne poszukiwanie pracy, który w Polsce wyniósł 16%. Wynik ten nie zmienia się od kilku fal badania (wynosząc w ubiegłym roku kolejno 15% w sierpniu, a 16% w maju). Co istotne, we wszystkich badanych krajach wskaźnik ten jest niższy niż w Polsce i już od kilku edycji badania niezmiennie wynosi 11%. Obserwujemy również powoli, ale konsekwentnie rosnący pośród grupy aktywnie poszukujących zatrudnienia, odsetek mężczyzn. Grupa ich (16%) zrównała się liczebnie z aktywniejszą dotychczas zawodowo grupą kobiet (15%), która z kolei spada.
Agnieszka Bulik, ocenia to następująco - „Panie od długiego czasu są oceniane na rynku pracy jako ambitne, pracowite, często są też lepiej wykształcone od swoich kolegów. W czasach kryzysu część kobiet zachowuje się jednak bardziej samozachowawczo, trwając przy dotychczasowym pracodawcy z powodu niepewnej sytuacji na rynku.
Zwykle też w puli pracujących kobiet jest grupa, dla której niesprzyjające okoliczności zawodowe są bodźcem do większego zaangażowania się w życie rodzinne.
To naturalna tendencja. Kiedy jednak sytuacja kryzysu lub stagnacji się przeciąga, kobiety te mają często problem z późniejszym powrotem na rynek pracy. Tak może być właśnie
z częścią respondentów w tym przypadku.”
fot. mat. prasowe
Przewidywania na 2012 rok
Informacje o badaniu
Monitor Rynku Pracy jest kwartalnym badaniem realizowanym już w 30 krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk (kraje biorące udział w badaniu: Argentyna, Australia, Belgia, Brazylia, Kanada, Chile, Chiny, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Indie, Włochy, Japonia, Luksemburg, Meksyk, Nowa Zelandia, Norwegia, Polska, Singapur, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Holandia, Turcja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone). Badanie po raz pierwszy przeprowadzono na początku 2010 roku. „Monitor Rynku Pracy” jest realizowany poprzez ankiety wypełniane on-line w grupie respondentów w wieku od 18 do 64 lat, pracujących minimum 24 godziny w tygodniu (z wykluczeniem osób samozatrudnionych). Dobór prób dla badanych populacji jest przeprowadzany przez międzynarodowy instytut Survey Sampling International. Próba w Polsce wynosi 405 respondentów (w całym badaniu wzięło udział w tej fali 13.967 osób). Bieżące badanie zostało zrealizowane w okresie 24 października - 14 listopada 2011 roku.
Przeczytaj także:
Praca zdalna wabikiem na kandydatów?
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek pracy, tendencje na rynku pracy, oferty pracy, badania pracowników, Monitor Rynku Pracy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)