Lista dłużników 2011
2012-01-11 11:14
Przeczytaj także: Lista dłużników XI 2011
Niezmiennie przez cały 2011 rok największa liczba nie spłaconych zobowiązań pochodziła z województw śląskiego i mazowieckiego. W ciągu 12 miesięcy, zadłużenie wśród klientów podwyższonego ryzyka, mieszkających w tych regionach wzrosło o 3,7 miliarda złotych (48%) i obecnie wynosi 11,6 miliarda złotych.
Specjalne miejsce w rocznym raporcie InfoDług poświęcone zostało kredytom mieszkaniowym. Wbrew wielu komentarzom pojawiającym się w mediach w ostatnich miesiącach, sytuacja kredytobiorców wygląda co najmniej dobrze. Portfel kredytów zagrożonych wprawdzie wzrósł w trakcie minionego roku, ale nadal jest na niskim i bezpiecznym poziomie 1,6% dla kredytów walutach obcych i 3,3% dla kredytów w złotówkach. Ogólna wartość zagrożonych kredytów mieszkaniowych wyniosła 6,9 miliarda złotych. Co warte podkreślenia nieznacznie więcej zagrożonych jest kredytów w złotówkach niż w walutach obcych.
fot. mat. prasowe
Kwota zaległości dłużnika w mln
“Miniony rok pod względem spłacania kredytów mieszkaniowych należy uznać za dobry, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę znaczne wahania kursu złotego, szczególnie względem franka szwajcarskiego, w którym swoje kredyty zaciągnęło ponad 650 tysięcy Polaków. Należy w tym miejscu podkreślić, że tak niski udział kredytów zagrożonych, to również zasługa banków, które rzetelnie oceniały zdolność kredytową Polaków i nie dopuściły do nadmiernego zadłużania, jak to miało miejsce w innych krajach europejskich.” – podkreśla Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich
fot. mat. prasowe
Jakość kredytów w sektorze bankowym (wskaźnik jakości)
Popularnym tematem wypowiedzi ekspertów są również kredyty gotówkowe. W minionym roku pojawiło się wiele komentarzy sugerujących, że banki poprzez swoją agresywną politykę sprzedażową wpędzają klientów w długi. Dane pokazane w raporcie całkowicie obalają takie tezy. Jakość portfela kredytów gotówkowych w minionym roku utrzymywała się na stałym poziomie i nawet negatywna sytuacja gospodarcza w Europie nie spowodowała pogorszenia ich spłacalności.
Do pobrania:
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)