eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyBankructwa firm 2004-2005

Bankructwa firm 2004-2005

2005-02-18 11:42

Przeczytaj także: Coface: 4465 niewypłacalności firm w okresie I-III kw. 2024


Wielka Brytania: w 2005 roku liczba bankructw nadal będzie rosła
Pomimo dobrej sytuacji gospodarczej, w pierwszych dziewięciu miesiącach 2004 roku wzrosła liczba upadłości wśród osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (+29,5%). Jednocześnie liczba bankructw przedsiębiorstw obniżyła się o 14,8%, w tym o 36% w sektorze hurtowym. W 2004 roku upadłość ogłosiło ponad 54 000 firm, z czego 76% stanowiły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Z prognoz Euler Hermes wynika, że brytyjska gospodarka w 2005 roku zwolni, a oczekiwana liczba upadłości to ponad 60 000.

Belgia: więcej upadłości pomimo silnej gospodarki.
Pomimo zaskakująco wysokiego wzrostu PKB (+ 2,4%), liczba bankructw zwiększyła się o 3% do 7 800. Prawie 60% tej liczby stanowiły średnie i małe przedsiębiorstwa, drugą zaś pozycję zajmowały spółki jednoosobowe (18%). Region flamandzki, w którym mieści się ponad połowa belgijskich przedsiębiorstw, reprezentował 55% ogólnej liczby bankructw i wykazał wzrost o 6,4%. Fala bankructw dotknęła zwłaszcza sektor restauracyjno-hotelowy, gdzie odnotowano 10-procentowy wzrost, podczas gdy upadłości w sektorze przemysłowym pozostały na ustabilizowanym poziomie. Ponieważ w roku 2005 stopa wzrostu gospodarczego spadnie do 2,2%, oczekuje się zwiększonej liczby bankructw (+ 1%).

Holandia: znów rekordowa liczba bankructw
Zeszłoroczny wynik jest wprawdzie nieco mniej spektakularny niż 29-procentowy skok w roku 2003, jednak wzrost liczby upadłości w 2004 r. wyniósł aż 9%. Słaby pobyt krajowy wpłynął bezpośrednio na handel, gdzie z wyjątkiem sektora rolniczego, ogłoszono najwięcej upadłości. Poprawiła się natomiast sytuacja w przemyśle i budownictwie, które ogółem wykazały spadek liczby bankructw w ciągu pierwszych 9 miesięcy 2004 roku. Oczekuje się jednakże, że tempo wzrostu całkowitej liczby bankructw w 2005 roku wzrośnie do +8%, przy szacowanym wzroście PKB niewiele przekraczającym +1,5%.

Hiszpania: ponowny wzrost w 2005 r.
Ogółem w Hiszpanii w 2004 r. upadłość ogłosiło blisko 990 firm, co oznacza spadek o 2%. Jest to efektem silnego krajowego popytu ze strony gospodarstw domowych, który korzystnie wpłynął zwłaszcza na branżę handlową oraz usługową. W roku 2005 oczekiwany wzrost gospodarczy będzie taki sam jak w roku 2004, czyli 2,8%, ale wraz z wejściem w życie nowego prawa upadłościowego nie będzie możliwe utrzymanie liczby upadłości na tym samym poziomie, a przyspieszone procedury postępowania upadłościowego mogą sprawić, że liczba bankructw wzrośnie o około 4%.

Włochy: nadal więcej bankructw
We Włoszech liczba bankructw w 2004 roku zwiększyła się o 2%, a najwięcej upadłości ogłosiły firmy w sektorze handlowym, przemysłowym oraz budownictwie. Silniejsza konkurencja zagraniczna osłabiła tradycyjne branże, takie jak przemysł włókienniczy i skórzany. Także transport lotniczy
i turystyka napotykały trudności (stąd np. kolejny rządowy plan pomocy Alitalii). Przy spodziewanym niskim wzroście gospodarczym w 2005 roku (+1,3% PKB), liczba przedsiębiorców ogłaszających upadłość wzrośnie o kolejne 2%.

Kraje skandynawskie: podtrzymanie dobrych wyników
W 2004 roku Norwegia, Szwecja oraz Finlandia, dzięki sprzyjającym warunkom ekonomicznym, odnotowały spadek liczby bankructw o kolejno 12%, 10% oraz 4%, po kilku latach tendencji zwyżkowej (z wyjątkiem Finlandii, gdzie spadek zaczął się już w 2003 roku). Mniej upadłości ogłoszono we wszystkich sektorach, z wyjątkiem handlu detalicznego oraz branży turystyczno-hotelowej w Szwecji, gdzie liczba bankructw wzrosła. W Danii liczba bankructw w 2004 roku pozostała na stałym poziomie. W 2005 roku upadłość ogłosi o 2% przedsiębiorstw mniej, pomimo zbliżającego się zastoju gospodarczego. Oczekuje się, że w 2005 roku tendencja zniżkowa utrzyma się zarówno w Szwecji, jak i Norwegii (-6% i -2%), podczas gdy w Finlandii liczba bankructw ustabilizuje się na poziomie około 2 000.

Europa Środkowo - Wschodnia: stabilizacja i spadek w 2005 roku
Czechy wykazały spory spadek w liczbie bankructw (-7,4%) w roku 2004 zgodnie z silnym wzrostem PKB. Sytuacja ta nie powinna zmienić się w roku 2005: przeciwnie, doskonałe prognozy wzrostu gospodarczego na poziomie +3,8% pozwolą na ustabilizowanie wyników w Czechach. Także na Węgrzech liczba bankructw w 2005 roku ustabilizuje się po 4-procentowym wzroście w roku 2004, w związku z wysokim wskaźnikiem upadłości wielu nowopowstałych firm.

Polska: liczba bankructw na niskim poziomie
Po trzech latach dekoniunktury, której efektem była między innymi rosnąca z roku na rok liczba bankructw, obecnie obserwujemy w Polsce symptomy wzrostu gospodarczego. Okres dwunastu miesięcy 2004 roku to silny i zrównoważony rozwój oparty na dużym spożyciu krajowym i rosnącym poziomie eksportu. Stanowił on impuls dla gospodarki kraju oraz ochronę przed ostrym zwrotem koniunktury. Odnotowały go również polskie przedsiębiorstwa, których sytuacja powoli się poprawia. Ostatnie lata spowodowały również, że na rynku przetrwały tylko sprawnie działające przedsiębiorstwa, które umiały dostosować swoją strategię do nowych warunków.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: