Wtórny rynek nieruchomości XII 2011
2012-01-13 13:29
Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości 2011
fot. mat. prasowe
Porównanie cen ofertowych i transakcyjnych
Porównanie cen ofertowych i transakcyjnych X-XII 2011
CENY TRANSAKCYJNE
Ostatni kwartał 2011 r. obfitował w liczne transakcje. Szczyt obrotu na rynku wtórnym przypadł na listopad, który okazał się, statystycznie, obok marca i sierpnia, okresem najwyższego ruchu transakcyjnego.
Nadspodziewanie wysoka liczba transakcji w tym okresie może być wynikiem wprowadzenia od stycznia br. nowych rekomendacji zmieniających zasady obliczania zdolności kredytowej, jak również postępującej korekty cen, która przy wysokiej podaży gwarantuje kupującym dobrą pozycję negocjacyjną.
fot. mat. prasowe
Metraże mieszkań nabywanych w IV kw. 2011r
Metraże mieszkań nabywanych w IV kw. 2011r - wykres
49 proc. sprzedanych w tym czasie mieszkań na rynku wtórnym to lokale o metrażu 35-55 m kw. Jeśli uwzględnimy też mieszkania o najmniejszym metrażu, to aż 68 proc. wszystkich analizowanych transakcji dotyczyło lokali poniżej 55 m kw. Zainteresowanie większymi mieszkaniami, o metrażu powyżej 80 m kw., niezależnie od miasta i roku budowy budynku utrzymuje się niezmiennie na dość słabym poziomie – tylko 6 proc. wszystkich przeprowadzonych transakcji dotyczy tego typu mieszkań.
Analiza transakcji przeprowadzonych w ostatnim kwartale 2011 r. przynosi niewielkie spadki cen w czterech z siedmiu analizowanych miast (Warszawa, Gdańsk, Gdynia i Łódź). Natomiast w przypadku Poznania średnie ceny wzrosły o 0,3 proc., a we Wrocławiu o 0,5 proc. Nieco wyższe wzrosty cen dotyczą Krakowa, gdzie zanotowano podwyżkę o 2,4 proc. W stolicy Małopolski nabywcy decydują się na zakup coraz droższych mieszkań – w porównaniu do notowania z października średnia cena transakcyjna sprzedawanego tam mieszkania wzrosła o 288 zł za m kw.
fot. mat. prasowe
Kształtowanie się średnich cen transakcyjnych w roku 2011
Kształtowanie się średnich cen transakcyjnych w roku 2011 - wykres
Nadal największe różnice pomiędzy ceną transakcyjną i ofertową dotyczą mieszkań w Gdyni (11,7 proc.). W Warszawie i Łodzi różnice te są najniższe i wynoszą odpowiednio 4,3 i 4,8 proc. W przypadku tych dwóch miast ceny oferowane na rynku przez sprzedających są najbardziej zbliżone do możliwości nabywczych osób poszukujących mieszkań. Jednak oczekiwania klientów rosną w miarę spadków cen. Potwierdzają to również internauci odwiedzający serwis Metrohouse & Partnerzy. W opublikowanej sondzie większość z nich spodziewa się w 2012 r. znacznych obniżek cen mieszkań. Choć tego typu sondy nie można postrzegać w kontekście badawczym, to presja potencjalnych nabywców na spadki cen jest coraz silniejsza.
![Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki [© fotomek - Fotolia.com] Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-nieruchomosci-w-Polsce/Na-rynku-nieruchomosci-w-Polsce-nie-ma-banki-255582-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)