Najatrakcyjniejsze ośrodki narciarskie
2012-01-17 13:46
Przeczytaj także: Ośrodki narciarskie w Europie 2010/2011
fot. mat. prasowe
Kryteria oceny ośrodków – ranking główny
Twórcy rankingu oceniali m.in. łączną przepustowość wyciągów, ceny karnetu za dzień jazdy i średni czas dojazdu samochodem (najszybszą trasą) z dużych ośrodków miejskich w Polsce
Biorąc pod uwagę wszystkie te kryteria, najatrakcyjniejszym miejscem dla narciarzy i snowboardzistów jest Jasna Chopok na Słowacji. Wyciągi mogą tam przewieźć ponad 25 tysięcy osób na godzinę, dla których przygotowanych jest ponad 36 kilometrów tras o różnym stopniu trudności. Zainteresowani nie muszą, więc tracić czasu na stanie w kolejkach. Kolejne dwa miejsca na podium zajęły ośrodki po polskiej stronie granicy – Korbielów-Pilsko oraz Białka Tatrzańska (Kotelnica, Bania, Kaniówka). Znajdą one uznanie zwłaszcza u osób, które szukają wrażeń na snowparkach, czy też liczą się z wydatkami na indywidualną jazdę z instruktorem. Tuż za prowadzącą trójką znalazł się natomiast ośrodek Rusin-Ski w Bukowinie Tatrzańskiej.
Doceniono poza tym także ośrodki w Tatrach Wysokich – Tatrzańską Łomnicę i Strbskie Pleso na Słowacji. Tamtejsze wyciągi, licząc ze Starym Smokovcem, mają łączną przepustowość ponad 21 tysięcy osób na godzinę, a trasy liczą sobie ponad 21,5 kilometra. Ten pierwszy chwalony jest przede wszystkim przez użytkowników, którzy poszukują odpowiedniego miejsca na rodzinny wypad. Wysoko oceniono koszty karnetów ze zniżkami dla dzieci poniżej 6 i 12 lat, wydzielone wyciągi i stoki dla najmłodszych, a także godzinny koszt jazdy z instruktorem.
fot. mat. prasowe
Łączna liczba punktów w rankingu głównym
Zwycięzcą rankingu został ośrodek Jasna-Chopok
Na drugim biegunie zestawienia znalazł się ośrodek w Wiśle Soszów, który został nisko oceniony m.in. w kontekście zniżek dla dzieci, czy też osobnych tras i snowparków dla snowboardzistów oraz darmowego skibusa. Do słowackiego lidera traci ponad 7,6 punktu rankingowego.
Coraz częściej przy wyborze miejsca do jazdy istotny jest aspekt ekonomiczny. Obecny kurs walut i ceny paliw sprawiają, że podróż do Austrii, Włoch, Francji, czy Szwajcarii jest zdecydowanie droższa niż podróż na stoki za naszą południową granicą, gdzie warunki są porównywalne, czy też do polskich ośrodków.
Informacje o badaniu
Dane będące podstawą oceny atrakcyjności ośrodków narciarskich, pochodzą z oficjalnych stron internetowych tych ośrodków oraz wywiadów telefonicznych z przedstawicielami poszczególnych ośrodków narciarskich, uwzględnionych w rankingu. Ranking został przygotowany w oparciu o kryteria arbitralnie uznane za potencjalnie ważne dla narciarzy. W rankingu uwzględniono m.in. kryteria ważne z punktu widzenia polskich narciarzy, mieszkańców dużych ośrodków miejskich Krakowa i Katowic. Ranking uwzględnia więc perspektywę tej konkretnej grupy narciarzy.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)